پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشنواره نوروزی در شهر آلماتی قزاقسنان

برگزاری جشنواره نوروزی در شهر آلماتی قزاقسنان

 در آستانة سال نوِ خورشيدي، به همتِ وابستگي فرهنگي ايران در آلماتيِ قزاقستان و با هماهنگي هاي قبلي با رياست موزة ملي قزاقستان، جشنوارة نوروزي ايران، تحت عنوان « رنگ هاي شاد نوروز » با حضور سركنسولِ محترم ج.ا.ايران، ايرانيان مقيم و خانواده هاي شان، استادان و دانشجويان و هنرمندان و خبرنگارانِ تلويزيونِ سراسريِ قزاقستان و نيز مسئولانِ شهر آلماتي برگزار گرديد .

 

در این جشنواره، آقای «بی بیت قاقابایف» رئیس موزة مرکزی، آقای «سید جواد جلالی کیاسری» وابستة فرهنگی ایران، آقای «ارشدی» سرکنسول ج.ا.ایران، هنرمندان معروف قزاقستان، دانشجویان دانشگاه هنر،گروه سرود دختران دانشگاه ژنپو، بازیگران تئاتر و نقاشان معروف قزاقستان شرکت نمودند.

در ابتدای این مراسم، آقای «بی بیت قاقایایف»، نخست به حاضرانِ در جشنوارة نوروزي، خير مقدم و شادباش گفتند و افزودند :

 «جشن نوروز» یکی از بهترین عیدهای جهان است و امسال این جشن، توسطِ وابستگیِ فرهنگیِ ایران در محلِ موزة مرکزیِ آلماتي برگزار می شود. در این جشنواره، نمایشگاهي از نقاشي هاي حماسيِ شاهنامة فردوسي و نيز صنایع دستی ایران برگزار می شود كه به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت .

هدف از برگزاریِ این جشنوارة مشترک، توسعة روابط فرهنگیِ بین دو کشور دوست و همسايه، يعني ایران و قزاقستان است و آشنانمودنِ مردم با مراسم برگزاری جشن نوروز در ميان دو ملت و همچنين، آداب و رسوم مردم قزاقستان و ایران است .

در این جشنوارة باشكوه، برنامه های مختلف: از جمله، نمایشگاهِ نقاشي هاي زيبا از اثر حماسيِ شاهنامة فردوسي به همراهِ صنایع دستی و كارهاي هنري ایران، همچنین برنامه هاي کنسرت موسيقيِ سنتيِ ايراني و قزاقي، نمایش كمدي و تئاتر ، نمايش سفرة نوروزيِ «هفت سين» ايراني، نمايش لباس هاي ملي قزاقي و نمایش رسومِ سنتيِ مردم قزاق برگزار مي شود .

 در اين گردهماييِ شاديانه كه تجليِ نگاهِ نوروزانة دو ملت دوست و آشنا و خويشاوندِ ايران و قزاقستان بود، جناب آقاي ارشدي  سركنسول محترم - سخناني در بزرگداشت اين آيينِ باستاني گفت و اشاره نمود: نوروز از محورهاي مشتركِ دوستي ميان دو ملت همسايه است و در ادامه، پيرامون سفرة «هفت سين» ايراني سخناني گفت و نمادها و فلسفة آن را بازگو نمودند و توضيح دادند . 

      

 سپس آقای جلالی كياسري- وابستة فرهنگی ایران طيِ سخناني كوتاه، به تمام ميهمانان حاضر، خوشامد گفت و فرارسيدنِ نوروز باستاني و جشن هاي شاد و فرخندة آن را به همه شادباش گفتند .

ایشان افزودند: چنانچه همة شما مي دانيد، جشن نوروز، يك جشن سياسي نيست، بلكه يك جشن طبيعي ست كه ريشه در ميل باطنيِ انسان ها كه همانا استقبال از شادي و خوشي ست، دارد .

وي، نوروز را هدية زيباي ايران و جهان ايراني كه شامل كشورهاي بسياري مي شود، به مردم جهان خواند و گفت: پيام حقيقيِ نوروز ، شادي و نيكي و صلح و دوستي و يكديگرفهمي است و اميدواريم روزي بيايد كه نسيمِ خوش نوروزي همة جهان را معطر كند و جنگ و خشونت و نابودي و ويراني از بام سراي زمين، رخت بربندد .

وابستة فرهنگيِ ايران در پايان، گوشزد نمودند: مردم خوب قزاق با ایران و فرهنگِ ايراني از ديرباز، دوست و همدل و همراه بوده اند كه مشترکاتِ فرهنگی و تاریخیِ بسياري بر اين آشنايي گواهي مي دهد و جشن باستانيِ نوروز، تنها يك نمونه از اين مواريثِ مشترک است كه در چشم هر دو ملت عزيز و ارجمند است .

    گفتني ست، هنگام بازديد از نمايشگاه، کتاب شاهنامة فردوسی به زبان قزاقی و فصلنامة «ایران نامه » به زبان روسي برای هنرمندان و استادانِ دانشگاه در نظر گرفته شد و به همة آنها با امضاي مترجم قزاق كه خود از حاضران در جشن بود، اهداء گرديد .

همچنین از سفرة هفت سین ایرانی نیز، استقبالِ خوبي به عمل آمد و همراه با بخش هاي ديگر برنامه از طرف تلويزيون سراسري قزاقستان پخش گرديد .

لازم به ذکر است که یکی از ویژگی های جشن نوروز در قزاقستان، درست کردنِ آشِ قزاقی به نام «نوروز کوژه» است که از هفت مادة مختلف پخته می شود و در این روز، بازی های ملی قزاقی و آداب و رسوم مردمي، همچون: «توساو کیسو» و «خواباندنِ نوزاد در گهواره» برگزار می شود كه در روز جشنوارة نوروزي، برخي از آنها اجراء و به تماشا گذاشته شد، از جمله :

-         مراسم «خواباندن نوزاد در گهواره» با اين آرزو که بچه زود بزرگ شود و مانند یک پهلوان، سالم و قوی بشود .

-         مراسم «توساو کیسو» يا اولین گام های کودک. در این روز بر طبق آیین قديميِ قزاقي، پای بچه اي را که تازه به راه افتاده است، با طناب سفید و سیاه می بندند و از شخص بزرگ و متشخص و محترمی دعوت می کنند تا طناب را ببرد. این رسم به این معناست که وقتی بچه بزرگ شد، به راه بد نرود .

 

 

 

 

 

 

 


١٥:٤٩ - دوشنبه ١٤ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٤٩٧٢    /    تعداد نمایش : ٥٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 892436
Visitorsofday : 656
Visitorsofpage : 2285407
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 6.4688

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت