يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

ديدارِ وابسته فرهنگي ایران از نمایشگاه نقاشیِ هنرمندِ سوئدي در موزه شهرِ آلماتيِ قزاقستان

ديدارِ وابسته فرهنگي ایران از نمایشگاه نقاشیِ هنرمندِ سوئدي در موزه شهرِ آلماتيِ قزاقستان

به تازگی در موزة دولتی مرکزی جمهوری قزاقستان با همکاری سفارت كشور پادشاهی سوئد، مراسم افتتاحیة نمایشگاهِ نقاشیِ

خانم « توبا کرابا » نقاش برجستة سوئدي، تحت عنوان «رعد و برقِ نخست: جایهای جنایت» به مناسبت بیست و پنجمین سالگردِ « پايان آزمایش هسته ای » در خاكِ قزاقستان برگزار شد.

در این نمایشگاه، سفیر پادشاهیِ سوئد در قزاقستان، آقای«کریستین کامیل»، رئیس موزة مرکزی، آقای «بیبیت کاکابایف»، خانم «توبا کرابا» نقاش، «آلژاس سليمانف» شاعر و نویسندة برجستة قزاق، «سيدجوادجلالي كياسري» وابستة فرهنگی ایران در آلماتیِ قزاقستان و چند تن از جانبازان فاجعة هسته اي چرنوبیل و شهروندان شهرِ آلماتی حضور داشتند. در این نمایشگاهِ تاثيرگذار، نقاشی های خانم « کرابا » که در بارة اثراتِ مخرب و ويرانگرِ سلاح هاي هسته اي کشیده شده بود، به نمایش در آمد .

خانم «توبا کرابا» نقاش معروف سوئدي، تاكنون نمایشگاه خود را در کشورهای فرانسه، سوئد و قزاقستان برگزار كرده است. ایشان در سال 1974 در شهر گوتنبرگ به دنیا آمد و فارغ التحصیل مدرسة نقاشی پاریس است و در موضوعاتِ مختلف نقاشی می کشند. ولي از سال 2013 به تصويرکشیدن مناظر و فجایع انسانی را آغاز کردند. هر مجموعة نقاشی وی مثل کتاب، عنوان خاصي دارد. در این مجموعه نقاشی که «رعد و برقِ نخست: جایهای جنایت» نامیده شد، پيامدهاي هولناكِ آزمایش های هسته ای برای بشریت و همچنين محیط زیست منعكس گرديد .

در مراسم افتتاحیه، حاضران در بارة تاثیرات سلاح هسته ای در تخريب محيط زندگي و نابودكردن ارزش هاي اخلاقي سخنرانی کردند. در ادامة این مراسم، آقای «کریستین کامیل» از تمام کسانی که با به كارگيري سلاح هاي هسته ای مبارزه کردند، تشکر نمودند و مدال سپاسِ پادشاهیِ سوئد را به آقای « آلژاس سلیمانوف» و دو تن از جانبازانِ رخدادِ هسته ایِ چرنوبیل تقدیم کردند .

آقای «آلژاس سلیمانوف» نیز از سفارت سوئد، اظهار تشکر نمودند و مدال بیست و پنجمین سالگرد بسته شدنِ نيروگاه هسته ای در قزاقستان را به سفیر سوئد و خانم کرابا اهداء کردند .

پس از آن، آقاي جلالي كياسري وابستة فرهنگي از اقدام شايستة سفير محترم سوئد در انعكاس اين مناسبتِ ارزشمند، سپاسگزاري نمود و همچنين، كار خانم « كرابا » را ستود كه رنج قربانيانِ سلاح هاي كشتارجمعي را به بهترين شكل ممكن كه همان زبان هنر و تصوير است، به زيبايي بازتاب داده است . 

آنگاه، همگي به دعوت سفير، پس از افتتاحِ نمايشگاه، از تابلوها ديدن كردند. خانم نقاش سوئدي هم به آقاي جلالي، خوشامد گفت و از ديدارشان سپاسگزاري نمود و چند جملة كوتاه به زبان فارسي گفت و اظهار داشت كه همين چند جملة فارسي را در استكهلم ياد گرفتم كه با تشويق آقاي جلالي روبرو شد .

     لازم به ذکر است که نيروگاهِ آزمایش هاي هسته ای در سال 1949 ميلادي، توسط حکومت شوروی تاسیس شد و مساحت آن 18 میلیون هکتار است و تا زمان استقلال قزاقستان، بیش از 500 هزار نفر قربانيِ تشعشعاتِ آن شده بودند. تا اينكه سرانجام در سال 1992ميلادي، در حركتي خردمندانه به رهبريِ آقای « نورسلطان نظربایف» و همراهيِ آقاي « آلژاس سليمانوف » این نيروگاهِ آزمايش هاي هسته اي براي هميشه برچيده شد .

 

 

 


١٤:١٤ - جمعه ١٢ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٩٣٨٤    /    تعداد نمایش : ٢٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 877268
Visitorsofday : 374
Visitorsofpage : 2261088
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 4.5156

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت