يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

حضور و سخنرانيِ وابسته فرهنگيِ ايران در مراسم 75 سالگردِ تاسيسِ دانشگاهِ آبلایخان در آلماتيِ قزاقستان

حضور و سخنرانيِ وابسته فرهنگيِ ايران در مراسم 75 سالگردِ تاسيسِ دانشگاهِ آبلایخان در آلماتيِ قزاقستان

   در محلِ دانشگاه زبان های خارجی، موسوم به «آبلایخان»، هفتاد و پنجمین سالگرد این دانشگاه با حضور شهرداری شهر آلماتی، وزير علوم جمهوری قزاقستان، روسای دانشگاه های قزاقستان و نمایندگان دانشگاه های كشورهای مستقل مشترک المنافع و ... برگزار گردید. در این مراسم، همچنين رئیس ادارة اطلاعات عمومی سازمان ملل متحد- آقای «ولاستیمیل سامک»، وابستة فرهنگيِ ایران در آلماتیِ قزاقستان- آقای «سید جواد جلالی کیاسری» و نيز سرکنسولِ کشورهای چین و کره جنوبی و وابستة فرهنگيِ كشور مصر حضور داشتند.

در ابتدای مراسم، رئیس دانشگاه آبلایخان، خانم «سلیمه قونانبایوا» در بارة تاریخِ تاسیس اين دانشگاه و فعالیت آن در زمینة آموزش زبان های خارجی صحبت کردند.

در ادامة مراسم، نامة تبریک به ریاست این دانشگاه از طرف دفتر امور فرهنگي رئیس جمهور، وزیر امور خارجة جمهوری قزاقستان، سفراي کشورهای خارجی در قزاقستان، نهاد رياست جمهوري و بنیاد صلح و تفاهم، ارائه گرديد.

همچنين ، در این گردهماييِ بزرگداشت، نمایندگان دانشگاه های خارجی و سرکنسولِ کشورهای چین و کره و وابستة فرهنگیِ ایران سخنرانی کردند و اين مناسبت را به استادان و دانشجويان و ریاست دانشگاه تبریک گفتند.

آنگاه، آقای جلالی براي ايراد سخنراني به جايگاه دعوت شد . ايشان با خواندن اين بيت از مثنويِ مولوي:  

اي بسا هندو و ترك همزبان          اي بسا دو ترك چون بيگانگان

   پس زبان محرمي، خود ديگرست    «همدلي از همزباني بهتر است»!

  طيِ سخناني به ریاست و استادان و دانشجویان این دانشگاه، هفتاد و پنجمين سالگردِ تاسيس اين نهادِ علمي و آموزشي را تبریک گفتند و از خانم «سلیمه قونانبایوا» تشکر کردند که فضای شايسته اي برای زبانِ فارسی در این دانشگاه فراهم نمودند و افزودند که زبان ها همچون گل هستند و دانشگاهِ آبلایخان، خود يك « گلستانِ فرهنگي» است.

وي افزود: وابستگي فرهنگی ایران با دانشگاه‌های قزاقستان، مخصوصاً با دانشگاه‌هایی که داراي كرسيِ آموزش زبان فارسی هستند، ارتباط نزدیکی دارد و کتاب‌های ارزشمند و گرانبهایی به کتابخانة این دانشگاه‌ها اهداء نمود و در اعزام دانشجویان و استادان به ايران برای دوره هاي دانش افزایی و نيز شركت در همایش‌های علمی، قدم هاي موثري برداشت. تاكنون، کارهای زیادی جهت گسترش روابط فرهنگی و علمی ایران و قزاقستان صورت گرفت و از جمله، کتاب‌های فرهنگی و ادبی بسياري از زبان فارسی به زبان قزاقی ترجمه شده است.

 همچنين، ایران و قزاقستان به خاطر مشتركات تاريخي و نيز همسایگیِ نزدیک، تعاملات فرهنگی و تجاریِ زیادی با یکدیگر داشته‌ و دارند. تا جايي كه به گفتة محققان قزاق، بیش از دو هزار واژة فارسی، وارد زبان قزاقی شده است.

    سپس به آيندة روابط فرهنگيِ دو ملت اشاره نمود و گفت: دورنمای روابط فرهنگیِ ایران و قزاقستان، درخشان بوده و هست، چرا که اشتراکات فرهنگیِ بسیاری بین این دو کشور وجود دارد و دانشجویان زیادی در كشور قزاقستان، مایل هستند زبان فارسی را یاد بگیرند.

 ايشان در بخش ديگري از سخنراني شان گفتند: روشن است كه زبان فارسی برای قزاقها اهميت بسیاري دارد، زیرا آنها اگر بخواهند با ادبیات کلاسیکِ خودشان آشنا شوند، لازم است که فارسی را بدانند، چرا که واژه‌های فارسی در آثار بزرگان قزاق بسیار دیده می‌شود. همچنين اگر بخواهند تاريخ خود را بهتر بشناسند، باز هم نيازمند دانستنِ زبان فارسي و متون تاريخي مربوطه در زبان فارسي هستند. درهمين راستا، وابستگي فرهنگی ایران در آلماتیِ قزاقستان، هماهنگی خوبی با دانشگاه‌های الفارابی، آبلای خان و ژمپو دارد و از فارسي آموزان مستعدِ اين دانشگاه ها، پشتيباني هاي مادي و آموزشي به عمل مي آورد.

 وي در پايان گفت: بنابراین، زبان فارسی برای مردم قزاقستان، جذابیتِ خاصِ خود را دارد. به ويژه اينكه، بسياري از دانشجويان می‌خواهند این زبان را به عنوان زبان تخصصيِ خودشان‌ انتخاب کنند و در این زمینه، تلاش و فعالیت کنند تا روابط ادبی و فرهنگيِ دو کشور را حفظ نمايند.

پس از پايان سخنرانيِ وابستة فرهنگيِ ايران، خانم «سليمه قونانباي وا» رياستِ دانشگاه آبلاي خان، در همين نشست از آقاي جلالي براي پشتيباني هاي جدي از آموزشِ زبان فارسي و پرداخت پنج هزار يورو شهرية سالانة دانشجويانِ فارسي آموزِ اين دانشگاه ( اعطايي از سوي بنياد سعدي ) سپاسگزاري نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٤:١٨ - جمعه ٢ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٠٩٨١    /    تعداد نمایش : ٢٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 877259
Visitorsofday : 365
Visitorsofpage : 2261079
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 6.2500

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت