يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برپاييِ «روزِ فرهنگِ ايران» در شهر «تالدي قورغانِ» قزاقستان

برپاييِ «روزِ فرهنگِ ايران» در شهر «تالدي قورغانِ» قزاقستان

   با هماهنگي هاي به عمل آمده با شهرداري و سازمانِ سياست داخليِ قزاقستان، در شهر «تالدیقورقانِ» استانِ آلماتی، «روز فرهنگ ایران» برگزار شد. در این روز، برنامه های مختلفي از جمله: دیدار با رئیس سازمانِ سیاست داخلی و امضاء کردنِ تفاهم نامة همکاری، برپاييِ نمایشگاه صنایعِ دستی، پخشِ فیلم های ایرانی به زبان روسی و دیدار با كانونِ جوانانِ شهرِ تالدیقورقان، به همراه کنفرانسِ مطبوعاتی و گردش در شهر برگزار شد.

نخست در ساختمان خبرگزاري و اصحاب مطبوعات اين شهر، در فضايي صميمانه، دیداري بین آقای «سید جواد جلالی کیاسری» وابستة فرهنگی ایران در آلماتی و آقای «رستم آلپیسبایوف» رئیس سازمان سیاستِ داخلی استان آلماتی با حضور جوانان شهر تالدیقورقان و خبرنگاران صورت گرفت و تفاهم نامة همکاری بینِ «وابستگیِ فرهنگیِ سرکنسولگریِ ایران در قزاقستان» و سازمان سیاستِ داخلی شهر «تالديقورقان» به امضاء رسید.  

در ابتدای این دیدار، آقای «رستم آلپیسبایف» از آقای جلالی تشکر کردند و گفتند: براي اولین بار است كه در شهر تالدیقورقان، «روز فرهنگ ایران» برگزار می شود و براي نخستین بار، تفاهم نامة همکاری با کشوری خارجی ( ايران ) در اينجا به امضاء مي رسد.

ایشان افزودند: بر اساس این تفاهم نامة همکاری، برنامه های مختلفي از جمله: تبادلِ تجربياتِ کاری، بینِ نمایندگان رسانه های جمعی و مشارکت در برگزاری کنفرانس ها و سمینارهای مختلف، جلوگیری از اختلافات مذهبي و قومی در جامعه برای تقویت روابط و بالابردن حس تحمل و احترام بین اقوام، کمک به مقامات دولتی در مبارزه با مظاهرِ افراط گرایی ديني در جامعه و برگزاریِ برنامه هایي در اين زمينه، تبادلِ تجربه هاي کاری برای برگزاری کلاس های آموزشی و هنری، معرفیِ تاریخ، هنر، فرهنگ و جاذبه هاي فرهنگی به  نمایندگان دو کشور جهت توسعة امر گردشگری، فهم ارزش های خانوادگی و ارتقاء معلومات دینی برگزار خواهد شد.

آنگاه، متقابلا آقای جلالی نیز از آقای آلپیسبایوف اظهار تشکر نمودند و افزودند: قزاقستان و ایران نه تنها کشور های همسایه هستند، بلکه کشورهای دوست و برادر هم هستند و پیوندهای فرهنگی و تاریخیِ بسيار دارند. امسال، بیست پنجمین سالگرد برقراریِ روابط دیپلماتیک بین ایران و قزاقستان است، ولی هزاران سال پیش از این، روابط دوستیِ دو ملت بر بستر «جادة ابريشم» شكل گرفته بود. برای ما ایرانیان، افتخارِ بزرگي ست که شاعران نامدار قزاق، همچون «آبای» و «شاه کریم» خودشان را شاگردان معنويِ شاعران بزرگ ایرانی، همچون: فردوسی و خیام و سعدي و حافظ می دانند.

بعد از پايانِ سخنرانی، طرفین- تفاهم نامة همکاریِ فيمابين را امضا کردند. سپس، هدیه ای از صنایع دستی ایران از سوي آقای جلالی به ریاستِ سازمان داخلی اهداء شد. آنگاه، بعد از اتمام مراسمِ افتتاحيه، مهمانان از نمایشگاهِ صنایعِ دستی ایران كه چند پارچه از آنها به همت ادارة كل محترم همكاري هاي فرهنگي، هنريِ سازمان (آقاي خادم شيخ و همكارانِ خدومِ آن مجموعه) به تازگي براي اين نمايندگي ارسال شده بود، بازدید به عمل آوردند. در این نمایشگاه، پارچه هایي از صنایع دستی، منبت کاری، میناکاری، خاتم کاری و تابلوهای زيبايي از داستان هاي دلكشِ شاهنامة حكيم فردوسي به تماشاي بازديدكنندگانِ علاقمند گذاشته شد.

سپس در ساختمانِ خبرگزاري، کنفرانسِ مطبوعاتی با حضور آقای جلالی کیاسری و روزنامه نگارانِ استانِ آلماتی برگزار شد. در این نشستِ دوستانه، مسایلِ مربوط به وضعيتِ سينما در ايران مطرح شد و آقاي جلالي در پاسخ، از موفقيت هاي جهانيِ فيلم هاي ايراني سخن گفت و اشاره نمود: فیلم های ایرانی، نمايندة شايستة سينماي معناگرا و اخلاق بنياد هستند و امروزه، مخاطبان فراواني در سطح جهان دارند و ما براي نمونه، ده فيلم معروفِ ايراني را كه جوايز جهاني برده اند، با دوبله به زبان روسي، براي شما آورديم تا در تلويزيونِ استاني و نيز سينماي شهر شما به نمايش درآيد كه با استقبالِ جوانان و اهالي رسانه روبرو گرديد.

بعد از پايانِ کنفرانسِ خبري، به دعوت رئيسِ موزة تاريخِ شهر «تالدي قورغان» آقاي جلالي از موزة تاريخِ اين شهر ديدار نمودند و آنگاه با هماهنگیِ ریاست سازمان سیاست داخلی، از كانون استعدادهاي درخشان، مربوط به  دانشجویانِ نابغه و دانش آموزانِ بااستعداد و مبتكر بازدید کردند و از نزديك با فعالیت های آنها آشنا شدند.

 

لازم به ذکر است که شهرِ «تالدیقورقان» در مرکز استانِ آلماتی واقع است و دارای 160 هزار نفر جمعیت است. بیشتر ساکنان این شهر، جوانان هستند و شهرداری با امكاناتي مدرن و پيشرفته و خوابگاه هايي مجهز و حقوقي مكفي از چهره هاي علميِ جوان و آينده دار حمایت می کند و طبق قانونِ حمايت از جوانان مستعد، تمام امکانات براي اختراع و پيشرفت هاي علمي و آموزشي را برای آنها فراهم مي آورد.  

در همين راستا بود كه شهرداری شهرِ تالدیقورقان و سازمان سیاستِ داخلی قزاقستان از وابستة فرهنگیِ ایران، دعوت به عمل آوردند تا به مناسبتِ برپاييِ «روز فرهنگِ ايران»، جوانان- بیشتر با تاريخ و موقعيت علميِ کشور ایران آشنا بشوند.

 

 

 

 

 

 


١٥:٥١ - جمعه ٢ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٠٩٨٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 877262
Visitorsofday : 368
Visitorsofpage : 2261082
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 5.1719

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت