دوشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

حضور و سخنراني وابسته فرهنگی ایران در مراسم افتتاحيه سومين المپيادِ «هندسه ايراني»

حضور و سخنراني وابسته فرهنگی ایران در مراسم افتتاحيه سومين المپيادِ «هندسه ايراني»

روز شانزدهم شهریورماهِ جاري، در محلِ دانشکدة ریاضی- مکانیکِ دانشگاهِ الفارابی، سومین المپیادِ «هندسة ایراني» بین دانش آموزانِ برگزيدة جنوبِ قزاقستان به مركزيتِ « آلماتي » در اين شهر برگزار گردید كه بیش از 200 دانش آموزِ نخبه از 40 کشور مختلفِ جهان در آن شرکت کردند.

     در مراسمِ افتتاحیة این المپیادِ علمي، آقاي «سيد جواد جلالي كياسري» وابستة فرهنگی ایران در آلماتیِ قزاقستان، آقای «ماکتاقاضی بکتیمیس اف» رياستِ دانشکدة ریاضی- مکانیک، آقای «تیمور تورار» معاونِ رئیس دانشکده، خانم «شالپان» مسئولِ برگزاريِ المپیاد و بيش از دويست دانش آموزِ رشتة رياضي حضور داشتند.

 این المپیاد با حمایتِ دانشکدة ریاضی- مکانیک و انجمن برگزاریِ المپیاد «الفارابی» در شهرهای آلماتی و آستانه برگزار گردید.

       مراسمِ افتتاحیة سومين المپیادِ هندسة ايراني، با سخنرانیِ رئیس دانشکدة ریاضی، آقای «ماکتاقاضی» آغاز گردید. ایشان، نخست به دانش آموزان تبریک گفت و سپس افزود: هدف از برگزاریِ این المپیاد، حمایت و تشویقِ دانش آموزانِ برتر و توسعه و تقویتِ آموزشِ هندسه و رياضي در مدارسِ قزاقستان است.

     وي در ادامة سخنرانی اش، آقای جلالی را به دانش آموزانِ المپيادي معرفی نمودند و برای ايرادِ سخنرانی از ایشان دعوت کردند.

     آنگاه، آقای جلالی در ابتداي سخن، براي دانش آموزان، آرزوی موفقیت کردند و از برگزارکنندگانِ این المپیاد تشکر نمودند. ایشان افزودند: هر کشوری که به علومِ پايه، همچون ریاضی توجه می کند، آیندة بسیار خوب و پیشرفته اي دارد و من اگرچه به فلسفه و ادبيات علاقه مندم، ولي خوب مي دانم كه هيچ سد و ساختمان و پُلي با شعر و خيال، ساخته نشده و نمي شود! و اين، رياضي و محاسباتِ دقيقِ هندسي ست كه خانه ها و جاده ها و ماشين هاي ما را مي سازد. چنانچه آفريدگارِ جهان نيز، همچون مهندسي دانا و توانا، هستي را با اندازه هاي دقيق آفريد!  

     وابستة فرهنگيِ ايران در ادامة سخنان شان، افزودند: كشورِ ما ايران، در گذشته هاي دور و حتي امروز از كانون هاي علمِ جهان بوده و هست. ایران، قرنها پيش، ریاضیدانانِ برجسته اي همچون: فارابي، ابوعلی سینا، ابوريحان بيروني، عمر خيام نيشابوري و خوارزمی و بزرگان ديگر را به فرهنگ و تمدنِ بشري تقديم نمود و در سال هاي اخير نيز دانشمندِ بزرگي به نام پروفسور «مریم میرزاخانی» را به جامعة جهاني هديه داد.

    جالب است بدانيد كه « ابونصر فارابی» كه فيلسوف و موسيقيدان و رياضيدانِ بزرگي بود، در بخشِ «فاراب»، نزديكيِ همين شهرِ اُترار در جنوبِ قزاقستان به دنيا آمد و با فرهنگِ ايراني آشنا شد و بعدها خود از بزرگان علم و دانشِ منطقه و جهان گرديد. امروزه، هم مردم ايران و هم مردمِ قزاقستان به فارابي افتخار مي كنند و عالمان و دانشمندان شان، خود را فرزندانِ معنویِ فارابی به شمار مي آورند.

وي، سپس گفت: یکی از ریاضیدانانِ برجستة جهانِ امروزِ ما، خانم «مریم میرزاخانی» بود كه نخستين زنِ برندة  مدالِ «فیلدز» است که بالاترین جایزه در انجمنِ جهانيِ رياضيات به حساب مي آيد. وی تنها زن و تنها ایرانیِ برندة مدالِ فیلدز بود. متاسفانه ایشان، حدود دو ماه پیش در آمریکا فوت نمود و ما با اجازة شما از همين جا، به روانِ پاكِ اين رياضيدانِ نابغة ايراني درود مي فرستيم و از طریقِ برگزاریِ چنین المپیادهايي، روح و روانِ این بزرگان را شاد و خرسند می سازیم.

      لازم به ذكر است، قبل از آغازِ مراسمِ افتتاحیة المپیاد، آقای «جلالی» با آقای «بکتیمیس اف» رئیسِ دانشکدة ریاضی- مکانیک دیدار کردند كه طيِ این دیدار، آقای «بکتيمیس اف» در بارة تاریخِ تاسیسِ دانشکدة ریاضی و هدف از برگزاریِ این المپیاد و موقعيتِ استادان و فعالیت های دانشکده توضیح دادند.

ايشان، همچنين بيان داشتند: المپیادِ پيش رو، در سه سطح برگزار می شود و از هر سطح، چهار دانش آموزِ برتر انتخاب خواهد شد. آنگاه، اسامیِ آنها را به «ایران» ارسال می کنیم تا «جایزه» و «تقدیرنامه» براي شان صادر شود.


١٥:٥٦ - پنج شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٥٩٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 947313
Visitorsofday : 328
Visitorsofpage : 2382710
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 6.6250

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت