پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
عنوان
ایران
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاریِ مراسمِ محرم از سوی وابستگیِ فرهنگیِ ايران در شهرِ آلماتی قزاقستان

برگزاریِ مراسمِ محرم از سوی وابستگیِ فرهنگیِ ايران در شهرِ آلماتی قزاقستان

در راستای گرامیداشتِ سنت های دینی و شعائرِ مذهبی، از روز نخستِ ماهِ محرم تا شامگاهِ روزِ دهم، مراسمِ عزاداری و سوگواری برای پیشوای آزادگانِ جهان، حضرتِ حسین بن علی (ع) از سوی جامعة ایرانیانِ مقیمِ آلماتی، کادرِ سرکنسولگری و فرهنگیانِ مجتمعِ آموزشي (مدرسة ایرانیان) به همراه خانواده های شان در معیتِ همکیشانِ افغانی و تاجیک و قزاق که با همتی شایستة تحسين در این ده شب حضور یافتند، در محلِ حسينية وابستگیِ فرهنگیِ ایران در آلماتیِ قزاقستان برپا گردید.

در این سلسله نشست های معنوي و آیینی كه هر شامگاه با حضورِ سركنسولِ محترم، آغاز مي شد، پس از مرثيه خواني و سوگواري، آقای «سید جواد جلالی کیاسری» وابستة فرهنگی هر شب به سخنرانی پیرامونِ این نهضتِ عظیم و پیام های آگاهی بخش و عزّت آفرینِ آن پرداخت.

وی با تکیه بر منابعِ معتبر و متونِ موردِ استفادة محققانِ انديشمند، حادثة کربلا را حرکتی خردمندانه در راستای پیشگیری از انحراف و اعوجاج در اسلام خواند و اشاره نمود: اگر آن اقدامِ انقلابيِ اصلاحگرانه نبود، امروز از دینِ محمد(ص)، جز نامی در تاریخ نمی ماند.

وابستة فرهنگیِ ایران، هر شب- ضمنِ صحبت پیرامونِ تبعات و طواریِ قیامِ اباعبدالله الحسین (ع) و نقشِ آن در جهت گيریِ درستِ مسلمانان، مقتلی معتبر را از جوانبِ مختلف، معرفی نمود و در پايان، فرازی حماسي از آن را برای آشناییِ مستمعین با متونِ تاریخی برخواند که خوشایندِ سوگواران قرار گرفت.

وی در طولِ ده شب، «مقتلِ ابي مخنف» به تصحيحِ پژوهشگرِ آگاه و ارجمند و همكارِ سازماني، استاد حجت اللهِ جودکی، «الارشاد» شیخ مفید، «لهوف» سیّد بن طاووس و «نفسُ المهموم» مرحوم حاج شیخ عباس قمی را به عنوانِ منابعی معتبر با ذکرِ دلایل و براهینِ موردِ اجماعِ محققان، معرفي کرد و در شب های پایانی، دو مقتلِ نامعتبرِ «روضه الشهداء» اثرِ ملاحسينِ واعظِ کاشفی و نيز كتابِ «اسرارُ الشهاده» نوشتة فاضلِ دربندی را که پژوهشگرانِ واقعة کربلا، اجماعا بر منقولاتِ آنها، مُهرِ تشکیک و نادرستی زده اند، به حُضّارِ سوگوار شناساند.

    همچنين، آقای جلالی، حُسنِ مطلعِ هر سخنراني را، خوانشِ بندی شورانگیز از ترکیب بندِ شیوای «مولانا محتشم کاشانی» شاعر شیعی، قرار داد و در پایانِ گفتار نیز، قطعه ای عاشورايي مناسب حال مجلس خواند.

 

ایشان در یکی از شب های دهة محرم به خدماتِ شایانِ توجّهِ ادبِ پارسی و پرچمدارانِ بزرگِ آن به آستانِ «حسین بن علی(ع)» و یارانِ با وفایش که مظهرِ آزادگی و منادیِ فضایلِ انسانی بوده اند، پرداخت و گفت: در طولِ تاریخِ ادبياتِ پربارِ فارسی، این شاعرانِ آیینی بوده اند که عظمتِ این حادثه و عشق به خاندانِ پیامبر و همدلی با آنان را با کاربستِ زیباترین مضامین و سوزناکترین تصویرسازی ها، همراه با عمیق ترین پیام های معنوی، در زمانة خود، بازتاب داده اند كه تا روزگارِ ما دامن كشيده و نقش آفريني كرده است.

آقای جلالی، همچنین به عزاداری های آگاهانه که همراه با معرفت و خردمندی ست و اشعار و نوحه هايش، حقايقِ كنوني و مفاهيم و مصاديقِ امروزيِ جبهة حق و باطل را بر مي تاباند، اشاره نمود و آن را ارج نهاد و از آن سو، گزارش هاي نامعقول و فضيلت تراشي هاي بي مورد و دور از خرد و حركت هاي سخيف و ابداعی در سوگواری های حسینی را از آفاتِ دل آزارِ این آیین ها برشمرد و گفت: امیدواريم تدابیری اندیشیده شود تا اين حرکاتِ خُرافی و سبكسرانه که ماية وهن و باعثِ شرمساری ست، تقبيح و در نهايت، کنار گذاشته شود.

چند يادآوري :

 

-         شامگاهِ روزِ هفتم، پیش از شروعِ مراسمِ سوگواري، فیلمِ سینمايیِ «سفیر»، ساختة «فریبرزِ صالح» که پیرامونِ شخصیتِ «قیس بن مسهّرِ صیداوی»، فرستادة حسين بن علي (ع) ست، برای حاضران نمایش داده شد.

 

-         با مفروش نمودنِ فضاي باز در حیاطِ «وابستگیِ فرهنگی»، نمازِ «ظهرِ عاشورا» نیز به جماعت و با حالتی معنوی، اقامه گردید.

 

-         مراسمِ «شامِ غریبان» هم در شامگاهِ روزِ عاشورا به همّتِ ایرانیانِ مقیم، شیعیانِ عزادارِ افغان و تاجیک و برخی از خانواده های قزاق در محلِ حسینیة «وابستگیِ فرهنگیِ ايران» برگزار گردید.

 

-         سوگخوانی و مرثیه خوانی و مداحی، در این شب ها بر عهدة دبیرِ ایرانیِ مجتمعِ آموزشيِ ایرانیانِ آلماتی و دو تن از مرثیه خوانان با تجربة افغانیِ مقیمِ قزاقستان بود.

 

-         همچنين، در پايانِ مراسمِ هر شب، پذیراییِ شایسته ای از سوگوارانِ محترمِ حسيني، به عمل آمد.

در انتهاي گزارش، چند بيت از غزلِ عاشوراييِ مرحومِ شادروان «حسين منزوي»، غزلسراي بزرگِ معاصر، به فراخورِ حال و مقال آورده مي شود:   

                  شتك زده ست به خورشيد، خونِ بسياران

                                                                                 بر آسمان كه شنيده ست از زمين، باران ؟

                  هر آن چه هست، به جز كُند و بند، خواهد سوخت

                                                                                 ز آتشي كه گرفته ست در گرفتاران !

                  دريده شد گلوي ني زنانِ عشق نواز

                                                                                  به نيزه ها كه بريدندشان ز نيزاران !

                                                                                                

سید جواد جلالی کیاسری

وابسته فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان


١١:٠٢ - سه شنبه ١١ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٦٩٥١    /    تعداد نمایش : ١٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
نظرسنجی
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 838505
بازدید امروز : 134
بازدید این صفحه : 2193055
بازدیدکنندگان آنلاين : 3
زمان بازدید : 5.4531

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت