پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشي مصور از مراسمِ اختتامیه «سومين المپیادِ هندسه ايراني» در شهرِ آلماتيِ قزاقستان

گزارشي مصور از مراسمِ اختتامیه «سومين المپیادِ هندسه ايراني» در شهرِ آلماتيِ قزاقستان

روزِ پنجشنبه، چهارمِ آبان ماهِ سالِ جاری در محلِّ دانشکدة ریاضی- مکانیکِ دانشگاهِ الفارابيِ شهرِ آلماتي، مراسمِ اختتامیة «سومين المپیادِ هندسة ایرانی» با حضورِ آقای «سید جواد جلالی کیاسری» وابستة فرهنگیِ ایران در آلماتیِ قزاقستان، آقای «آلماس توراراف» رئیسِ مرکزِ المپیادِ هندسه و ریاضی، خانمِ «شولپان» مسئولِ برگزاریِ المپیاد و دانش آموزان و والدینِ آنها برگزار گردید.

این مراسم با سخنرانی و تبریکِ آقای «آلماس توراراف» آغاز گردید. ایشان از حضور و همکاریِ آقای «جلالی كياسري» جهتِ برگزاریِ این المپیاد، اظهارِ تشکر نمودند و گزارش دادند که در این المپیادِ هندسه، هشت نفر برنده شدند. سپس به دانش آموزانِ برنده و والدينِ آنها تبریک گفته و براي شان آرزوي موفقيت نمود.

آنگاه از وابستة فرهنگيِ ايران، جهتِ سخنرانی براي دانش آموزانِ المپيادي دعوت به عمل آورد.

آقای جلالی، نخست از برگزار کنندگانِ المپیادِ هندسة ايراني تشکر کردند و به دانش آموزاني كه در اين تورنمنتِ علمي، از بين دويست نفر و از ميان نوجوانانِ نخبة چهل كشورِ جهان، موفق شده و مدال آوردند، شادباش گفت و سپس افزود: کشورِ ایران داراي پيشينة علميِ درخشان و افتخارآميزي ست كه جهانيان نيز به آن، اذعان و اعتراف دارند. چه در روزگارانِ دور و چه امروز، عرصة دانش و علمِ رياضي در جهان، هيچگاه از نخبگانِ ايراني، خالي نبوده و نيست.

ریاضیدانانِ پرآوازه و برجسته اي همچون: ابن سینا، عمرِخیام و خوارزمی، هدية ديروزِ ايران به كاروانِ فرهنگ و تمدّنِ بشري بود و شگفت اينكه، شكلِ اعدادِ «يك تا نُه انگليسي» كه همة ما، هميشه و همه وقت با آنها سر و كار داريم، از تعدادِ زوايايي درست شده كه خوارزمي، سازنده و كاشفِ آن بر پاية «برابري هر عدد با زواياي آن» بوده است. همچنين، مغرب زميني ها وي را «پدرِ علمِ جبر» ناميده اند و دستگاهِ عدديِ خود را بر پاية طرحِ خوارزمي- دانشمندِ ايراني بنا نهاده اند. اين دانشمندِ نامدار، از اهاليِ خوارزم در خراسانِ بزرگِ تاريخي بود.   

وابستة فرهنگيِ ايران، همچنين براي آگاهيِ بيشترِ رياضيدانانِ نوجوان گفت: يكي از دانشمندانِ معروفِ اروپايي نيز قرنِ نهم ميلادي را «عصرِ خوارزمي» نام نهاد و واژة «الگِبرا» كه شما در علمِ رياضي با آن آشنا هستيد، همان واژة «جبر» است كه از كتابِ «الجبر و المقابلة» خوارزمي گرفته شده و حتّي اصطلاحِ امروزيِ «لُگاريتم» هم از واژة «الگوريتم» كه صورتِ لاتينِ نام «الخوارزمي» ست، گرفته شده است.

در سال های اخیر هم، شادروان «پرويز شهرياري» و شادروان «مریم میرزاخانی» ریاضیدان هاي خوشنام و برجستة ايراني بودند كه اكنون چشم از جهان فرو بسته اند. پروفسور «مريم ميرزاخاني» در دانشِ رياضي و هندسه، به قلّه اي رسيده بود كه هيچ زني در جهان به اين مقام نرسيد. استاد «پرويز شهرياري» هم، غير از اينكه رياضيداني بزرگ بود، مترجم و معلمِ اخلاق و انسانِ آزاده اي بود كه برخي از شاگردانش، امروزه در «سازمانِ فضاييِ ناسا» در آمريكا مشغول به كار هستند.

وي در ادامه افزود: من خوشحال هستم که کشورِ دوست و همساية ما قزاقستان نیز به دانش و علومِ ریاضی اهمّیت می دهد. همه بايد بدانيم كه راهِ پيشرفتِ ملت ها از همين مسيرِ علم و دانش است. آنگاه به همة شركت كنندگانِ در المپیاد، به ويژه- آنهایي که مقام آوردند، تبریک گفت.

در پايانِ اين مراسم، آقای «جلالی کیاسری» به هشت تن از دانش آموزانِ برندة المپيادي، لوحِ تقدیر و هدیة وابستگیِ فرهنگیِ ایران را تقديم نمودند.

 [اين هدايا، دستآفرينه هاي دو روية بازيِ «شطرنج» و «تخته نرد» بود كه اختراعِ ذهنِ رياضي و ديناميكِ ايرانيانِ قديم است و منسوب به بزرگمهرِ حكيم (وزيرِ خردمندِ «خسرو انوشيروانِ» ساساني) كه داستانش در شاهنامة بي زوالِ فردوسي آمده و مي گويند، حتّي سيصد سال پيش از انوشيروان و گزارشِ شاهنامه، كُهن ترين سندي كه در آن از واژة شطرنج- سخن رفته، كتابِ «كارنامة اردشيرِ بابكان» است كه به زبانِ پهلوي نوشته شد.]

همچنين، هدیه هايي از صنایعِ دستیِ ایران به آقای «آلماس تورار اف» و خانمِ «شولپان» اهداء کردند و افزودند که موفقيتِ دانش آموزانِ قزاقي در این المپیاد، ماية افتخارِ ایشان است و تقویتِ روابطِ دوستیِ علمی و فرهنگیِ  بینِ دو کشورِ ایران و قزاقستان، هدفِ روشنِ ايشان در اين سرزمينِ پهناور.

[ لازم به ذکر است، سومین المپیادِ هندسة ایرانی در روز 16 شهریور ماه در این دانشکده برگزار شده بود كه بیش از  200 دانش آموزِ نخبه از 40 کشورِ جهان در آن شرکت نموده بودند. نتیجة المپیاد، نيز پس از يك ماه- توسطِ برگزار کنندگانِ ایرانی به این دانشکده اعلام گرديد. دانش آموزانِ قزاقی که در این المپیاد شرکت کردند، شش نفرشان مدالِ نُقره و دو تن از آنان، مدالِ بُرنز کسب کردند. ]

يادآور مي شود: گزارشِ مصوّر و مبسوطي از مراسمِ افتتاحية اين المپياد، همان موقع- آماده و فرستاده شده بود.    

سيد جواد جلالي كياسري

وابسته فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان

9 / آبان / 96


٠٧:٢٨ - چهارشنبه ١٠ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٨٩٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 951635
Visitorsofday : 222
Visitorsofpage : 2392692
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 5.1406

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت