پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار فرهنگی قزاقستان

اخبار فرهنگی قزاقستان در شهریور و مهر ماه 1396

شهر «چیمکنت» در سال 2020 به عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه کشورهای مستقل انتخاب شد.

در سال 2020 میلادی، شهر چیمکنتِ قزاقستان، به عنوانِ پایتختِ فرهنگیِ اتحادیة کشورهای مستقل نامیده خواهد شد. علتِ انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی، این است که در پنج سال اخیر، حدود 50 ساختمان فرهنگی در شهر چیمكنت بنا شده و تعداد جمعیت آن نيز افزایش يافته است. می توان گفت که از هر چهار شهروند قزاق، يك نفر در این شهر به دنیا می آید.

شهر چیمکنت یکی از بزرگترین شهرهای قزاقستان به شمار می آید و مرکز استان قزاقستان جنوبی می باشد. در این شهر، بیش از 936 هزار نفر زندگی می کنند.

آقای «مراد بازارقول اف» مدیر بخش توسعة زبانها و فرهنگ شهر می گوید: شهر چیمکنت از زمان هاي گذشته، مرکز معنویت و فرهنگ بوده است. همچنين تا سال 2020 پروژه های مختلفي برای بهبود وضیعت شهر طراحي شده است.  

                                                                                                                        

در شهر تالديقورغانِ استان آلماتی، نمايشگاه نقاشان برجسته برگزار شد.

در چارچوب برنامة فرهنگیِ دولتیِ « نوسازی معنوی» در استان آلماتی، نشستِ نقاشان برگزار گردید. در این مراسم، نقاشاني از کشورهای چین و قرقیزستان و قزاقستان حضور داشتند. دیدار بين هنرمندان، در شهر «تیکیلی» استان آلماتی برگزار گردید. هدف از برگزاری این مراسم، آشنا نمودن مردم با طبیعت منطقة موسوم به «ژیتی سو- هفت چشمه» است. در این روز، نقاشان از طبیعت این منطقه نقاشی کشیدند و این تصویرها در گالری نقاشی شهرِ تالدیقورغان به نمایش در آمد.

و همچنین جای های جدیدي را کشف کردند. همچنين ، سرمایه گذاران خارجی زیادي به سرزمین و طبیعت قزاقستان اهمیت می دهند و آمادگی برای سرمایه گذاری نشان مي دهند .

 

 

در شهر «قیزیل اوردا» جشنواره اي تحت عنوان «قورقیت و سازهاي دشت کبیر» برگزار گرديد.

بیش از 80 اجرا کنندة موسیقیِ سنتیِ کشورهای مختلف در اين کنفرانس علمی حضور داشتند. در این کنفرانس، پژوهشگراني از کشورهای ترکیه، آمریکا، آذربایجان، چین، انگلستان، ايران، بلاروس و روسیه در بارة موسیقی سنتی و جایگاه آن در دورة مدرن گفتگو کردند. مراسم اختتامیة این جشنواره در آمفی تئاتر «قورقیت آتا» در شهر «قیزیل اوردا» برگزار شد. 

 

در روسیه، جشنواره فرهنگ قوم قزاق برگزار گردید.

در این جشنوارة فرهنگی که در استان آستاراخان روسیه برگزار گردید، بیش از ده هزار نفر حضور داشتند.

رئیس استان آستاراخان آقای «قانات شانتمیراف» گفتند: در استان آستاراخان روسيه، بیش از 150 هزار قزاق زندگی می کند و امروزه در این جشنواره نه تنها مردم بومی حضور دارند، بلكه قزاق هايي از مناطق دیگر روسیه نيز آمدند و برگزاری چنین برنامه های فرهنگی، برای حفظ فرهنگ و زبان، آداب و رسوم ملی قزاقی اهمیت فراواني دارد.

در این جشنواره كه تحت عنوان «جشن دوستی» برگزار شد، برنامه هاي مختلف، از جمله: بازی های ملی قزاقی، برنامة کنسرت، رقص ملی ، نمایش آداب و رسوم ، نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای ملی قزاقی برگزار گردید.

خانم «سویتلانا علی بایوا» قزاق مقیم روسیه می گوید: در روسیه، روستاهای قزاقی بسياري داریم كه آنجا مردم سعی می کنند به زبان قزاقی صحبت کنند. خوشبختانه، آداب و رسوم قزاقی در این روستاها فراموش نشده است.

 

در شهر «سمی» تندیسِ «علیخان بوگیخان اف» نصب شد.

این تندیس به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حکومت آلاش اوردا و صد و پنجاه و یکمین سالگرد سياستمدارِ قزاق،

 «علیخان بوگیخان اف» رئیس این حکومتِ موقت در ابتداي خیابان لنین شهر سمی نصب شد. در مراسم افتتاحیه، نمایندگان پارلمان قزاقستان، خبرنگاران، رؤسای دانشگاه های قزاقستان، روشنفکران و شاعران و شهردار استان سمی، حضور داشتند.

مراسم افتتاخیه با سخنرانی شهردار استان سمی آقای «ارمک سلیماف» آغاز گردید. ایشان افزودند که این تندیس برای کسانی که در راه آزادی و آیندة وطن کار کردند و شهید شدند، اختصاص داده شده است.

به مناسبت صدمین سالگرد حکومت «آلاش اوردا» در سراسر قزاقستان برنامه های فرهنگی و کنفرانس های علمی و تاریخی برگزار می شود.

لازم به ذکر است که حکومتِ قزاقیِ «آلاش اوردا» در سال 1917 بعد از انقلاب اکتبر تاسیس شد و در سال 1920 در حکومت شوروی سابق ادغام شد.

 

در پایتخت کشور چین، مراسم آشنايي با «آثار آبای» برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری کازاخبار در شهر پکن، برنامة ادبی تحت عنوان «آثار آبای» با حضور دانشجویان قزاقی و چینی برگزار گردید. هدف از برپاييِ این برنامه، تشویق و آشنا نمودن مردم جهان با زبان، ادبیات و فرهنگ قزاقی در چارچوب برنامة دولتی «نوسازی معنوی: راهي به آینده» است.

در این مراسم ادبی، دانشجویان چینی- اشعار آبای را خواندند و در بارة زندگی شاعر برجستة قزاق، سخنرانی کردند. همچنین در این مراسم، قزاق های مقیم چین و روشنفکران چینی نیز حضور داشتند.

به مناسبت این مراسم، کتابي 2 جلدی در بارة « قاضی بيک بی»  و آلبومي ويژه منتشر خواهد شد. همچنین در موزة استان کاراقاندی، نمایشگاهي در بارة زندگیِ گذشتة مردم قزاق برگزار خواهد شد.

 

فیلم تولید قزاقستان در جشنواره فیلم فرانسه شرکت نمود.

در روز 27 مهر ماه، فیلم قزاقی «راه به مادر» با حمایت وزارت فرهنگی و ورزش قزاقستان در فرانسه به نمايش درآمد. لازم به ذکر است که این فیلم بر اساس برنامة دولتی «فرهنگ معاصر قزاقستان در جهان» با سفارش و حمایت مالی وزارت فرهنگ و ورزش توسط شرکت فیلم سازی «قزاق فیلم» تهیه و ساخته شد.

در این فیلم، زندگیِ فردی که در زمان جنگ، سختی هاي زيادي کشیده، معنکس می شود. هدف از نمايش این فیلم، تقویت صنعت فیلمسازی در قزاقستان و آشنا نمودن مردم فرانسه با هنر و سرنوشت گذشتة مردم قزاق است.

 

مسجد مرکزی شهر آلماتی از دانش آموزان حمایت می کند.

به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، انجمن اخلاص با همکاری مسجد مرکزی سهام «راه به مدرسه» برگزار  می کند. هدف از برگزاری این سهام، حمایت از خانواده های نیازمند است. علاقمندان به شرکت در این امر خیر می توانند مبلغ مورد نظر خود را به حساب مسجد مرکزی واریز کنند تا برای دانش آموزان نیازمند وسایل آموزشی خریداری شود. لازم به ذکر است که این برنامه هر ساله  5 مرتبه در شهر آلماتی برگزار مي شود. مسجد مرکزی آلماتی، کمک هزینة تحصیلی هر دانش آموز را 13000 تنگه، معادل 40 دلار در نظر گرفته است و کمک هزینة 50 دانش آموز را متقبل گرديد.

  

نمازخانه در فرودگاه و ترمینال های قزاقستان تاسیس می شود.

وزارت امور دین و جمعیت قزاقستان، برنامة افتتاح نمازخانه در اماکن عمومی، مانند ايستگاه هاي قطار، ترمینال هاي بين شهري، فرودگاه ها و فروشگاه های کتاب های دینی را مورد بررسی قرار داد.

یادآوری می شود که طبق قانون قبلی، نمازخانه ها باید حداقل 300 متر با اماکن دولتی فاصله داشته باشد. اكنون طبق بررسی های انجام شده، اصلاحاتی در این قانون  صورت پذیرفته است. طبق قانون جدید، نمازخانه ها باید در اماکنی مانندِ فرودگاه که جمعیت بسیاری رفت و آمد می کنند، تاسیس شود.

  

تصویر شاعر قزاق، خانم « سارا » به قزاقستان بازگشت.

خانم «غاليه تیمافی وا» دختر خانم «مارگاریتا واشینکا»- نقاش و مجسمه ساز روسی، نقاشی های مادرش را که تصویری از «سارا» شاعر قزاقی است، به موزة تاریخی استان آلماتیِ قزاقستان برگرداند.

خانم «مارگاریتا واشینکا» در دهة شصت، معمار اصلی شهر «تالدیقورغان» بودند و در آن زمان، تصویر چهره های معروف و سرشناس قزاق را کشیدند.  در مجموعة نقاشی های ایشان، تصویری از «سارا» شاعر قزاق هست که ایشان برای خانوادة سارا کشیده بودند.

خانم «غالیه» می گویند که مادر ایشان، داستان هاي بسياري در بارة این شاعر شنیده بود و به این شاعر علاقه داشت.

لازم به ذکر است در سال 2018 ميلادي، صد و چهلمین سالگرد این شاعر در استانِ آلماتی برگزار خواهد شد.

  

سی امین سالگرد موزه «مختار آويزوف» در استان شرقی قزاقستان

سال جاری، سی امین سالگرد تاسیس موزة «مختار آويزوف» در استان شرقی قزاقستان است. این موزه که خانه و محل زندگی «مختار آويزوف» نویسندة برجستة قزاق است، در روستای «بورولی» استان قزاقستان شرقی واقع شده است که پس از مرگ این نویسنده، به موزه تبدیل شده است و محلی برای بازدیدِ علاقمندان به آثار تاریخی شمار می آید. در اين موزه، عکس و اسناد تاریخی بسیاری نگهداری می شود که مربوط به زندگی و فعالیت  های این نویسندة نامدار می باشد. همچنین 253 وسیله از وسایل شخصیِ این نویسنده در این محل نگهداری می شود که در معرض دید علاقمندان قرار مي گيرد.

 

لوح منقش به تصویر نویسنده برجسته قزاقی نصب گرديد.

در شهر آلماتی، لوح منقش به تصویر آقای «ساکن ژونیسوف» نویسنده و نمایشنامه نویس قزاق بر دیوار خانة او که هم اینک محلی برای بازدید علاقمندان  به این نویسندة قزاق است، نصب گرديد.

ایشان چند رمان را به رشتة تحریر در آورده است. «مکان سرّی»،« خانة تنها »، «آمانای و زمانای»، «گل های مجروه» از نوشته های این نویسنده است که در شمار آثار برجستة قزاقی به حساب می آید. نمایشنامه های این نویسندة پركار، اغلب در سالن تئاتر شهر آلماتی بر روی صحنه می رود.

آقای «اسموخان ابایوف» ادبیات شناس قزاق در بارة وی می گوید: آقای ساکن نویسندة مستعد و برجستة قزاقستان که چند سال پیش از دنیا رفت، مولف آثار زیبایی مي باشد و هیچگاه برای دستمزد چیزی ننوشت. بنابراين، شایسته است تندیس ایشان ساخته شود و ابراز امیدواری نمودند به زودی شاهد ساخت تندیسِ «ساکن ژونیسوف» باشند.

 

فهرست اماکن مقدس قزاقستان در دانشنامه ثبت می شود.

فهرستِ اماکن مقدّسِ قزاقستان، تهیه و در دانشنامه ثبت خواهد شد. این پروژه را کارشناسان مرکز پژوهش های علمی «قزاقستانِ مقدس» انجام خواهند داد.  به گزارش آقای «بریک عبد غالی اولی» مدیر این مرکز پژوهشی، فهرست بیش از 500 مکان در قزاقستان تهیه شده است.

ایشان اظهار داشتند: اغلب مردم قزاقستان با این اماکن آشنایی دارند، برای نمونه می توان از ساختمان «بایتیریک» و «منگلیم ال»  در شهر آستانه و کلیسای «وازنیسینسکی» در شهر آلماتی نام برد. ایشان هدف از برگزاری این پروژه را حفظ فرهنگِ معنوی و تشویق و آشنایی بیشتر مردم با این اماکن اعلام کردند.

 

برپايي نمایشگاه عکاسی در شهر آلماتی

به مناسبت روز شهر آلماتی در يكي از ایستگاه هاي مترو، نمایشگاه عکاسی تحتِ عنوان «شهر مورد علاقة من» برگزار گرديد. این نمایشگاه، متشکل از دو بخش بود: آلماتی جدید و آلماتي قدیم. در بخش قدیمی این نمایشگاه، عکس های تاریخی و قدیمی شهر آلماتی که در موزة تاریخ حفظ می شود، به نمایش در آمد. در بخش جدید نيز عکس های دیدنی و عكس هاي هنری جوانان از مناظر ديدني شهر ارائه شد.

لازم به ذکر است که در این نمایشگاه، بیش از 100 عکاس شرکت نمودند كه از بین آنها 18 عكس به عنوان بهترین عکس به نمایش در آمد و برندة جایزة ویژه گرديد.

مدیر انجمن جوانان آلماتی، آقای «علی سلطان بيک اف» گقتند: این نمایشگاه، گذشته و امروز اين شهر را منعکس می کند. ما این عکس ها را به موزة تاریخ شهر تحویل می دهیم تا به عنوان سند برای آینده باقی بماند.

 

سفر نمايشنامه نويس ايتاليايي به شهر ترکستان

«زوبین متا» به شهر ترکستان رفت و از آرامگاه «خواجه احمد یسوی» بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری کاز اخبار، مردم شهر ترکستان از ایشان استقبال کرده و لباس ملی قزاقی را به ایشان اهداء کردند.

آقای «زوبین متا» در بارة سفر خود می گوید: این اولین سفر من به قزاقستان است. شهر آستانه، بسیار شهر قشنگ و مدرني است و معماری جالبي دارد. شهر ترکستان هم یکی از قدیمی ترین شهرهای قزاقستان است و مردم آن مهمان نواز هستند. من اماکن مقدس شهر ترکستان را بازدید کردم و با تاریخ مردم قزاق آشنا شدم.

 

غرفه قزاقستان در شهر پکن كشور چين 

قزاقستان در نمایشگاه فرهنگی تحت عنوان «عالم زیبا» که در شهر پکن برگزار می گردد، شرکت می کند. در این نمایشگاه بیش از 23 کشور دنیا شرکت نموده و آداب و رسوم و  نيز غذاهای ملی خود را به نمايش مي گذارند.

در غرفة قزاقی، می توان با لباس هاي ملی، آداب و رسوم و اماکن دیدنی قزاقستان آشنا شد.

نمایندة سفارت قزاقستان در چین، آقای «کایرات عبدالرحمان» گفتند: برگزارکنندگان این نمایشگاه از كشور قزاقستان دعوت كردند و ما این دعوت را پذیرفتيم و از طریق این نمایشگاه، می توانیم مردم چین را با کشور قزاقستان و با جای های دیدنی آن آشنا نماييم.

 

آثار «آبای قونانبایف» به زبان ليتوانيايي ترجمه شد.

«قاراسوز - سخن سیاه» آثار شاعر و متفکر برجستة قزاقی «آبای قونانبايف» به زبان ليتوانيايي ترجمه شد. لازم به ذکر است که این آثار قبلا به زبان های روسی، انگلیسی،ترکی و فرانسوی ترجمه شده بود و خواننده هاي فراواني در این کشورها دارد.

آقای «آلکساندر ویدیاکین» ویراستار این کتاب گفت: این آثار، فلسفی است و پاسخ سئوال های زیادي را می دهد. آبای، افکار خود را به طور دقیق به مردم رساند و می خواست آنها را بیدار نمايد. از طریق این سخنان، می توان با روح و روان مردم قزاق آشنا شد.

«قارا سوز» آبای قونانبایوف، جهت تقویت هویت ملی مردم قزاق، اهمیتي ویژه دارد و در حالي که این اثر، صد سال پيش نوشته شده است، هنوز اهمیت خود را از دست نداد.

  

شب قزاقستان در ترکیه برگزار گردید

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین کشورهای ترکیه و قزاقستان، مراسم روز قزاقستان در ترکیه برگزار گردید. در این مراسم فرهنگی، هنرمندان استان جنوبی قزاقستان از جمله گروه رقص «ادیمی آی» و گروه موسیقی سنتی «آهنگ های مرکی» برنامة کنسرت اجرا کردند. همچنین در این روز، نمایشگاه هنری «خانة قزاقستان» برپا شد. در این نمایشگاه، لباس های ملی قزاقی، وسایل خانگی و جاهای دیدنی قزاقستان به نمایش در آمد.

«فاتح کاراگلو» شهروندِ آنکارايي می گوید: امروز روز بسیار خوبی است و ما با فرهنگ و آداب و رسوم وزندگی مردم قزاق آشنا شدیم. ترک ها و قزاقها پیوندهای تاریخی  دارند و همچون برادر يكديگر هستند.

  

جشنواره نقاشان کشورهای ترک زبان در شهر ترکستان آغاز گردید.

بیستمین جشنوارة نقاشان کشورهای ترک زبان در شهر ترکستان قزاقستان با حضور نقاشان برجسته از 9 کشور ترک زبان برگزار شد. در این راستا، در شهر ترکستان، نمایشگاه نقاشی برپا شد و 28 نقاشی از جاهای دیدنی و مقدس  شهر ترکستان به نمایش در آمد.

لازم به ذکر است که شهر ترکستان توسط انجمن بین المللی «ترک سوی»  پایتخت معنوی جهان ترک در سال 2017 نامیده شده است. به این دلیل در این شهر، برنامه های فرهنگی و ادبی برگزار می شود.

نقاشان، جاهاي دیدنی و مقدس شهر ترکستان را بازدید کردند و 28 نقاشی از این مكان ها کشیدند. همچنين، این جشنواره در مكان هاي تاریخیِ قزاقستان از جمله: آرامگاه آریستان باب، پارک طبیعی آق مسجد و کاستورا، در شهر چیمکنت نيز برپا خواهد شد.

 

فیلم انیمیشن قزاقی، جایزه «بهترین داستان» را به خود اختصاص داد.

در چارچوب هشتمین جشنوارة بین المللی فیلم «اوراسیا»، جشنوارة فیلم های کودکان، تحت عنوان «پنج قاره» برگزار گردید. در این جشنواره که در شهر آستانه برگزار شد، فیلم انیمیشن قزاقی، تحت عنوان «کشورِ قزاق» جایزة «بهترین داستان» را به خود اختصاص داد.

همچنين، در این روز، فیلم هايي از کشورهای فرانسه، چین، افغانستان،ایران، تونس، پرو، هند، مکزیک، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک و گرجستان به نمايش در آمد. از طرف بنیاد رياست جمهوري قزاقستان نيز به آقای «باتیرخان دوران بيک اف» کارگردان این فیلم انیمیشن، هدية ویژه ای همراه با سپاسنامه جهتِ توسعة فیلم های کودکان تقدیم شد.

 

هشتمین جشنواره فیلم های اسلامي در شهر قازان تاتارستان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کازاخبار، در هشتمین جشنوارة فیلم های اسلامي که در شهر قازان تاتارستان برگزار خواهد شد، فیلم تولید قزاقستان « اورالمن » ( به کسی می گویند که به وطن خود برگشته)  به نمايش در خواهد آمد. در این فیلم، جایگاه کلمة وطن در قلب انسان ها، به تصوير كشيده مي شود.

 کارگردان و نویسندة این فیلم آقای «نورلان سنجر» افزودند: به عنوان مولف این فیلمنامه، می خواستم نشان بدهم که کلمة وطن برای یک قزاق چه معنایي می دهد. برای يك قزاق، وطن نه تنها جایي برای زندگی است، بلکه جای آرامش و آزادی نيز هست.

 

در شهر آستانا نمایشگاهي از کتاب های قزاقی که به الفبای لاتینی نوشته شده است، برگزار می شود.

به گزارش شهرداری  شهر آستانه، نمایشگاهي تحت عنوان «کتاب های قزاقی سالهای 1929-1940 » برگزار خواهد شد.  در این نمایشگاه، کتاب های ادبی و هنری قزاقی و ترجمة کتاب های خارجی به زبان قزاقی که با الفبای لاتینی نوشته شده است، ارائه می شود. این برنامه توسط کتابخانة ملی آکادمی قزاقستان بر اساس برنامة «قزاقستان 2050» برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است که طي سال های 1929تا1940 در قزاقستان الفبای لاتینی استفاده مي شده است و از سال 1940 تا امروز، خط سیریلیک استفاده می شود.

براساس قانوني که توسط رئیس جمهور قزاقستان «نورسلطان نظربایف» اجرا شده است، تا سال 2025 ميلادي، قزاقستان باید به خط لاتین برگردد.

 

مراسم بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ميان آلمان و قزاقستان

مراسم بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین آلمان و قزاقستان در شهر فرانکفورت با حضور هنرمندان، سیاستمداران برجسته و دیپلمات های آلمان و قزاقستان برگزار گردید. در این مراسم، ارکستر سمفونیک اوراسیا با رهبری خانم «آیمان موسی حاجی آوا» هنرمند معروف قزاقستان با آلات موسیقیِ قزاقی اجرا گرديد.

خانم «آیمان موسی حاجی آوا»  گفت: این برنامة کنسرت در آینده در کشورهای اروپايي، آسيايي و آمریکا اجرا خواهد شد.

  

روز بزرگداشت «آبای قونانبایف» در شهر مسکو برگزار شد.

   این مراسم در شهر مسکو به مناسبت روز تولد شاعر و متفکر بزرگ قزاق «آبای قونانبایف» برپا شد. مردم روسیه به آثار شاعر قزاق علاقمند هستند و انجمن های ادبی روسیه، هر سال برنامة فرهنگی تحت عنوان «آثار آبای» در کنار مجسمة «آبای قونانبایف» برگزار می کنند.

«آبای قونانبایف» اولین کسی است که آثار شاعران و نویسندگان روسی، همچون: آلکساندر پوشکین، میخائیل لرمانتف و ایوان کریلوف را به زبان قزاقی ترجمه کرد. مردم روسیه، آبای را به عنوان متفکري بزرگ و بنیانگزار پلِ فرهنگی و دوستی بین دو کشور روسیه و قزاقستان می دانند.

 

در شهر آستانه، نمایشگاه آشنايي با خطرات « تشعشعات راديو اكتيو» برگزار گرديد.

در روز نهم اوت ۱۹۴۵ميلادي، هواپیمای آمریکایی شهر ناكازاکی ژاپن را بمباران کرد. در این بمباران، بمب  با حدود ده کیلوگرم پلوتونیوم-۲۳۹ به سوی ناكازاکی رها شد و در ارتفاع ۵۰۰ متری منفجر گشت. در این انفجار وحشتناك، حدود ۷۳۸۸۴ نفر کشته و ۷۴۹۰۹ نفر مجروح شدند.

هر سال به مناسبت این فاجعه در سراسر جهان برنامه های مختلفي برگزار می شود. یکی از اين برنامه ها، برپایی نمایشگاهِ « تشعشعات راديو اكتيو» در شهر آستانه است. در این نمایشگاه، نقاشی های آقای «کریپ بيک کویک اف» در تصوير عاقبت دردناک سلاح هاي هسته ای به نمایش در آمد.

سفیر کشور ژاپن در قزاقستان آقای «ایتورا کاباواتا» گفت: اولین بار است كه با هنر نقاشان قزاقستان از نزدیک آشنا شدم و اين برای من بسیار جالب بود. مردم قزاقستان و ژاپن درد مشتركي دارند و این هم عاقبت تلخ سلاحِ هسته ای است.

لازم به ذکر است که در سال های 1945تا 1989 در سرزمین قزاقستان، بیش از 450 آزمایش هسته ای انجام شده است كه در اثر آن، 300 هزار کیلومتر مربع از زمین هاي قزاقستان از بین رفته است.  

محلِ پایتختِ «خان نشینی قزاق» کشف شده است.

یکی از قدیمي ترین شهرهای قزاقستان در استان «آتیراو» قرار گرفته است. در حال حاضر، باستان شناسان در جایگاه شهر «سارای شیک» در مساحتي به اندازة 1500 متر مربع، فعالیت های علمی جهت بررسي آثار تاريخي انجام می دهند و تاكنون، سکه ها و جواهرات قدیمی بسياري کشف شده است. به گزارش پژوهشگران، این یافته ها مربوط به قرن 17 میلادی است.

لازم به ذکر است که شهر «سارای شیک» پایتختِ خان نشینی قزاق بوده است و نقشة این شهر در آرشیو مسکو پيدا شده است. این نقشه، توسط پژوهشگران روسی در سال 1760 میلادی تهيه شده بود.

مدیر گردش علمیِ باستان شناسی، آقای «مارات کاسینوف» گفت: قبل از اینکه این نقشه پیدا بشود، ما فکر می کردیم که این شهر زیر آب مانده است، ولی اکنون می بینیم که بخش زيادي از این شهر قدیمی حفظ شده است.

  

نمایشگاه اشياي قديمي در موزه نظامی- تاریخیِ نیروهای مسلح قزاقستان برگزار گرديد.

 در موزة نظامی- تاریخیِ نیروهای مسلح قزاقستان، نمایشگاهي تحت عنوان «راز تپة برل» افتتاح گردید. در این نمایشگاه، آثار تاریخی که در «تپة برل» کشف شده است، به نمایش در آمد كه از آن جمله: لباس هايي از پوست و پشم حیوانات، جواهرات، زین اسب و وسایل چوبی بود.

لازم به ذکر است که «تپة برل» در سال 2003ميلادي، توسطِ پژوهشگران در منطقة شرقی قزاقستان در اطراف روستای «برل» کشف شده و با نام «تپة طلایی پادشاهان» شناخته شده است. در این تپه، سومین لباسِ طلایی سکاها که مربوط به قرون چهارم و پنجم قبل از میلاد است، پيدا شده است.

 

 

 


١٥:٠٧ - جمعه ١٩ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٩٦٥٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 951638
Visitorsofday : 306
Visitorsofpage : 2392776
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 5.5156

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت