پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشي مصوّر از برگزاريِ مراسمِ « اربعينِ حسيني » در وابستگيِ فرهنگيِ ايران در شهرِ آلماتيِ قزاقستان

گزارشي مصوّر از برگزاريِ مراسمِ « اربعينِ حسيني » در وابستگيِ فرهنگيِ ايران در شهرِ آلماتيِ قزاقستان

شامگاهِ پنجشنبه، هجدهم آبان 96 به مناسبتِ گراميداشتِ خاطرة اسيرانِ كربلا، با گردهماييِ ايرانيانِ مقيمِ آلماتي و كادرِ آموزشيِ مدرسة ايرانيان و كاركنانِ سركنسولگري و خانواده هاي همكيشِ تاجيك و افغاني، مجلسِ سوگواري براي شهيدانِ كربلا و مرثيه خواني براي حُزن و اندوهِ اسيرانِ خاندانِ حسيني برپا گرديد.

در اين محفلِ سوگ و ماتم، پس از قرائتِ زيارتِ عاشورا، آقاي «جلالي كياسري» وابستة فرهنگيِ ايران در آلماتيِ قزاقستان، به پيامدها و تبعاتِ ارزشمند و الهامبخشِ قيامِ عاشورا پرداخت و كارِ سترگِ حضرتِ زينب (سلام الله عليها) را ستود كه توانست در نهايتِ شهامت و دليري، پيامِ رساي آن خون هاي پاك را در تاريخ، ماندگار و در دل هاي داغدارِ شيعيان، خاطره دار نمايد.

 

آنگاه در ادامة سخن، طيِّ مراجعه اي به متونِ تاريخي، گفت: مشهور است كه اسيرانِ كربلا، چهل روز پس از واقعة عاشورا در دهمِ محرّمِ سالِ 61 قمري به كربلا، نزدِ قبورِ عزيزانشان باز گشتند.

ولي در اين ميان، مرحوم «ميرزاحسين نوري»- استادِ مرحوم حاج شيخ عباس قمي و صاحبِ اثرِ معروفِ «لؤلؤ و مرجان» مي گويد: منابعِ كهنِ تاريخي در بارة وقوعِ اين رويداد، ساكت هستند. يعني در بارة بازگشتِ اسيران به كربلا و ديدارشان با «جابرِ انصاري» چيزي نمي گويند و يا دستِ كم، در اربعينِ اوّل به كربلا باز نگشته اند.

 

در مقابل، نخستين شهيدِ محراب- مرحومِ «قاضيِ طباطبايي» در كتابِ «تحقيق در بارة اولين اربعينِ حضرتِ سيدالشهداء» مي گويد: سكوتِ منابعِ تاريخي در اين باره، به معناي عدمِ وقوعِ اين رويداد نيست. يعني، با فرضِ نبودِ دلايلِ تاريخي در اين باره، ممكن است كه آنان، همان اربعينِ اول به كربلا بازگشته باشند.

 

      وي در بخشِ ديگري از سخنانش، گفت: اگر نبود، شجاعتِ اين اسيرانِ دربند، چه بسا- دستگاهِ تبليغاتيِ «بني اميّه»، گردي از فريب و دروغ و ناروايي بر قيامِ خونينِ امام حسين (ع) مي پاشيد و اذهانِ ساده و مردّد را مي فريفت و از تعقيبِ انقلابيِ ماجرا باز مي داشت.

 

اين شهامتِ زينب كبري (س) بود كه آن بازيِ شوم را بر هم زد و در پايتختِ قساوت، بر سرِ دستگاهِ ستم، فريادي برآورد كه تا هنوز در تاريخِ خونبارِ شيعه، طنين دارد.

ايشان افزودند: فرازهاي سخنانِ عتاب آلود و رسواگر و آگاهي بخشِ آن آزادة دربند، سياستِ فريبكارانة دستگاهِ بي آبروي يزيد را بر آفتاب افكند و به گواهيِ تاريخ، آن بزرگوار- نقشِ بايسته و رسالتِ خويش را در تكميلِ حركتِ خونينِ برادر، ايفا نمود.

 

آقاي «جلالي كياسري» در بخشِ پايانيِ سخنانش، گفت: كارِ ارزشمندِ پيشواي آزادگانِ جهان حسين بن علي(ع) و بيدارسازي و پيام رسانيِ بي نقصِ خواهرِ بزرگوارش- حضرت زينب (س)، منبعِ الهام و سرماية ارزشمندِ معرفتي ست كه به كارِ انسان هاي آزاده و ستيزنده با ستم، در هر دوره اي  مي آيد و سركوبگرانِ كرامتِ انساني و دين به دنيا فروشانِ فريبكار را هشداري جدّي و واقعي ست.

در ادامة مراسم، دو تن از مداحان و مرثيه خوانانِ ايراني به سوگخواني پرداختند و غمِ سنگينِ بازماندگانِ آن رويدادِ دردناك و اندوهبار را بازتابي شايسته دادند.

آنگاه از مرثيه خوانِ افغاني، دعوت به عمل آمد و ايشان نيز، اشعاري سوزناك در رثاي آن بزرگان و مظلوميتِ خاندانِ حسين (ع) برخواند و بدين ترتيب، مراسمِ آيينيِ اربعين، پايان يافت.

عُذارِ نيلي و قدِّ خم و چشمِ تر آوردم                             گُلابِ اشك، بهر لاله هاي پرپر آوردم

ز جا برخيز اي صد پاره تر از گُل، تماشا كن         كه از جسمِ شهيدانت، دلي زخمي تر آوردم

تمامِ ياس هايت را به شام از كربلا بردم                چو برگشتم، برايت يك چمن نيلوفر آوردم

 

چهل منزل، سفر كردم به شهرِ شام و برگشتم          خبر از چوب و از لعلِ لب و تشتِ زر آوردم

ز اشكِ چشم و سوزِ سينة مجروح و خونِ دل              همانا، مرهم ات بر زخم هاي پيكر آوردم

قدِ خم، موي آشفته، تنِ خسته، رُخِ نيلي                     به رسمِ هديه، ميراثي بود كز مادر آوردم

 

  

وابستگي فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان

آبان ماه 1396


١٤:٢٦ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٩٨٤٧    /    تعداد نمایش : ٣٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 951636
Visitorsofday : 224
Visitorsofpage : 2392694
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 6.4531

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت