جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

اخبارِ فرهنگیِ قزاقستان در آذر و دی ماه 1396

اخبارِ فرهنگیِ قزاقستان در آذر و دی ماه 1396

در شهر آلماتی، جشنواره بین المللی تحت عنوان «کشور دشت کبیر» برگزار گردید.

به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد استقلالِ قزاقستان در شهر آلماتی، جشنوارة موسیقی با حضور هنرمندان کشورهای ترک زبان برپا شد. این جشنواره که براي چهارمین بار برگزار می شود، با سخنرانی آقای «باورجان بایبک» افتتاح گردید.

ایشان در سخنرانی خودشان تاکید کردند که تشویق موسیقیِ ملیِ قزاقی، هدفِ اصلیِ این جشنواره است. در این روز، هنرمندان کشورهای ازبکستان، قرقیزستان و جمهوري خودمختار قاراقالپاقستان (در خاكِ ازبكستان)  برنامة کنسرتِ موسيقيِ بومي شان را اجرا کردند.

لازم به ذکر است در این جشنواره، هنرمندانِ قزاقي با مدالِ «هنر و ادبیات» وزارت فرهنگ فرانسه، مورد تشويق قرار گرفتند.

 

نمایشگاه عکاسی در شهر آلماتی برگزار گردید.

در شهر آلماتی، نمایشگاهِ عکاسی، تحت عنوانِ «من معلول هستم» افتتاح گردید. در این نمایشگاه، عکس­های افراد معلول از جمله: ورزشکار، هنرمند، آوازه خوان و... به نمایش در آمد.

برگزارکنندة این نمایشگاهِ هنري، خانم  «مدینه کاراساکبایو» است. ایشان در مراسم افتتاحية اين نمايشگاه گفتند: افراد معلول در حالی كه با مشکلات بسیاری رو­برو هستند، تلاش می کنند در جامعه، جایگاهِ خود را پیدا کنند.

ایشان افزودند: عکسِ خانمِ «عسل سیدبگ» بسیار زیباست. در حالی که ایشان نمی­تواند بدن خود را حرکت دهد، تلاش کرد برای تحصیل به آمریکا برود و در اين كار موفق شد. این عکس را هنگامی که ایشان در حالِ سوارشدن به هواپیما بود، گرفتیم. خوشحاليم که توانستيم برای تحصیلِ ایشان در آمریکا کاری انجام بدهيم.

لازم به ذکر است که انجمن افراد معلول به کسانی که ناتوانِ جسمی- حرکتی هستند، یاری می­دهد و از حقوق آنها دفاع می کند.

 

رمان «خواجه احمد یسوی» در ترکیه منتشر شد.

در محلِ سفارت قزاقستان در ترکیه، مراسم رونمایی از رماني در بارة صوفی بزرگِ ترک، «خواجه احمد یسوی» برگزار شده است كه نویسندة آن، آقای «آلپر قاقان اوچر» نویسندة اهل ترکیه است.

در این مراسم، سفیر قزاقستان در ترکیه آقای «آبزال ساپاربک اولی»، نویسندگانی از كشور قزاقستان و ترکیه و نيز دانشجویان و قزاق های مقیمِ ترکیه حضور داشتند.

آقای «آبزال ساپابک اولی» در سخنرانی خود تاکید کردند که این آثار برای اقوام ترک زبان بسیار مهم است و نقش مهمی در تقویتِ روابط دوستی و خویشاوندی بین کشور­های ترک زبان ایفا می­کند.

 

جشنواره موسیقی در شهر تالدیقورغان برگزار شد.

جشنوارة موسیقی تحتِ عنوان «داکبیرا، گنچ بی نظیرِ من» در شهر تالدیقورغان برگزار گردید. در این جشنواره که در چارچوب برنامة دولتیِ «نوسازی معنوی» برگزار شد، دانش آموزانی که توانایی نواختن آلات موسیقی ملی را دارند، شرکت نمودند.

مسئول اين جشنواره، آقاي «سریکژان ابرایف» گفت: در این جشنواره، 24 دانش آموز شرکت کردند و هدف از برگزاری این جشنواره، تربیت و تشویقِ کودکان به نيكوكاري و وطن دوستی است.

 

مسابقه «آهنگ مردم کوچ نشین» در شهر آلماتی آغاز گردید.

اولین مسابقة نوازندگان موسیقیِ سنتی در شهر آلماتی آغاز گردید. این مسابقه بر اساسِ برنامة دولتیِ «راهنمایی به سوي آینده: نوسازی معنوی» در کالج موسیقی، موسوم به «چایکوفسکی» برگزار می شود كه دانشجويان رشته هاي هنري سراسر جمهوری قزاقستان در آن شرکت می کنند.

خانم «شینیمسوا» استاد کالج چایکوفسکی می گوید: این برنامه برای یافتن استعداد کودکان و افراد هنرمند، برگزار می­شود و در حفظ موسیقی سنتیِ قزاقي، اهمیت بسیار دارد.

 

هفته فیلم قزاقی در ترکیه برگزار گردید.

 به مناسبتِ بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابطِ دیپلماتیک بین کشورهای ترکیه و قزاقستان در شهر آنکارا هفتة فیلم قزاقی برگزار شد. در روز نخست این جشنواره، فیلمی از کشور قزاقستان با عنوان «شال، پیرمرد» به نمایش در آمد كه نویسندة این فیلمنامه، اهلِ ترکیه است. در این مراسم، «آبزال ساپاربک اولی» سفیر قزاقستان در ترکیه حضور داشتند. ایشان در مصاحبه با خبرنگاران به تقویت همکاری در زمینة فیلمسازی بین ترکیه و قزاقستان تاکید نمودند.

«یرمک تورسین اف» کارگردانِ قزاق می گوید: من بیشتر موضوعاتِ اساطیری، فلسفی و دینی را دوست دارم. قزاق ها با مردم ترکیه، فرهنگ و خویشاوندی مشترک دارند و یکدیگر را به خوبی درک می کنند. با توجه به این موضوع، امیدوارم موضوع فیلم های من برای مردم ترکیه، آشنا و قابل درک باشد.

 

در شهر تالدیقورغان، نمایش «علی خانِ آلاش» اجرا شد.

به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حکومتِ «آلاش اوردا» نمایشِ «علی خان آلاش» اجرا شد.

حکومت قزاقی «آلاش اوردا» در سال 1917 تاسیس شده است و در  سال 1920 توسط حکومت شوروی سرکوب شد. بنیانگزار این حکومت، آقای «علیخان بوگیخان اف» روشنفکر و نویسندة قزاق بود که در سال 1936 همراه با روشنفکرانِ دیگرِ قزاق به دست حکومتِ شوروی کشته شد.

این نمایش به صد و پنجاهمین سالگرد «علیخان بوگیخان اف» اختصاص داده شده است. در این نمایش، فرازهايي از زندگی و فعالیتِ اين سياستمدارِ روشنفكر براي استقلال و آزادی مردمِ قزاق، منعکس شده است. این نمایش، به آشناییِ جوانان با شخصیت و هدف این انسانِ شریف کمک می­کند.

کارگردان این نمایشنامه، آقای «ارساین تولی بای» می گوید: من متعقدم مردم قزاق، تاریخ، زبان، گذشته و امروز خود را جستجو می کنند، آنها فرزندانِ معنوی «علیخان بوگیخان اف» هستند. زندگی ایشان کوتاه بود، ولی کاری که ایشان برای مردمِ قزاق انجام داد، تا ابد در دل ما  جاودانه است.

 

پنجمین جشنواره آهنگ های قزاقی در روسیه برگزار شد.

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابطِ دیپلماتیک بین کشورهای روسیه و قزاقستان در شهر مسکو، جشنوارة آهنگ های قزاقی تحت عنوان «پاییزِ طلایی» برگزار گردید. در این جشنواره، 13 هنرمندِ جوان از سراسر روسیه شرکت داشتند. در مرحلة اول، شرکت­کنندگان آهنگ های قزاقی را خواندند و در مرحلة دوم آهنگ های خارجی را اجرا کردند. این جشنواره با همکاری سفارت قزاقستان در روسیه و بنیاد ریاست جمهوری قزاقستان و انجمن قزاق های جهان برگزار گردید.

خانم «آرداق بالاژاناوا» مهمان این کنسرت گفت: در این جشنواره با جوانان هنرمند و با استعدادی  آشنا شدم که این هنرمندان، آیندة فرهنگِ قزاقستان هستند و برای ما مایة مباهات و افتخار است که موسیقیِ قزاقی در روسیه اجرا می شود.

 

کتابخانه و وسایل شخصی رئیس جمهور قزاقستان به نمایش در آمد.

در موزة مرکزی قزاقستان در شهر آلماتی، نمایشگاهي  از کتابخانه و وسایلِ شخصی رئیس جمهور قزاقستان «نورسلطان نظربایف» برگزار گرديد. در این نمایشگاه، کتابها و وسایل شخصیِ اولين رئیس جمهور قزاقستان، به نمایش در آمد. عنوان این نمایشگاه «نورسلطان نظربایف: زمان، شخص، جامعه» نامیده شد و هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادنِ نقشِ رئیس جمهور برای توسعه و بهبود وضعیتِ مردمِ قزاقستان از طريقِ اسنادِ رسمي عنوان گرديده است.

 

گروه گردش علمی «جاده بزرگ ابریشم» به مسافرت می رود.

پروژة گردشِ علمی بین المللی «جادة ابریشم کبیر 2018» که با سفارش وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان تهیه شده است، از سال آینده آغاز می شود. این گردش علمی را آقای «یاسک پالکویچ» گردشگرِ مشهورِ لهستانی رهبری خواهد کرد. این سفر، در ماه آوریلِ سال 2018 از کشور چین آغاز می گردد و از طریق مرز قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، روسیه و بلاروس به لهستان ختم می شود.

همچنين، گروه گردش علمی از 33 اثر فرهنگی که به عنوانِ «میراث فرهنگی جهان» در یونسکو ثبت شده است، بازدید خواهند کرد.

 

در شهر «لس آنجلس» آمریکا روزهای فرهنگ قزاقستان برگزار می شود.

در شهر «لس آنجلس» آمريكا که  مرکز صنعت فیلم و سرگرمی جهان نامیده می شود، روزهای فرهنگ و نمايش فیلم های قزاقی آغاز گردید. این برنامة فرهنگی در سالن تئاتر «سابان» برگزار می شود. مراسم افتتاحیه با سخنرانی آقای «آریستان بيگ محمدجان اولی» وزير فرهنگ قزاقستان شروع شد. ایشان گفتند: برگزاری چنین برنامه های فرهنگی، روابط دوستی آمریکا و قزاقستان را تقویت خواهد نمود. بسیار خوشحالیم که فیلم های تولیدِ قزاقستان در شهر «لس آنجلس» پخش می شود. هدف ما شناساندنِ فرهنگ، هنر، آداب و رسوم مردمِ قزاق به جهانيان است.

 

فیلم تولیدي قزاقستان در جشنواره فیلم های جهان پخش می شود.

فيلم هاي توليدِ قزاقستان در شصت و ششمین جشنوارة فیلم های جهان در آلمان برگزار می شود. در این جشنواره، بهترین فیلم از کشورهای فرانسه، آرژانتین، دانمارک، استونی، ایران، فرانسه، هندوستان و ... در مجموع از 21 کشور جهان 22 فیلم رونمایی می شود. فیلم قزاقي «ارالمان- مهاجر» در این جشنواره شرکت می کند. لازم به ذکر است که فیلمِ نامبرده در سی و پنجمین جشنوارة بین المللی «فيلم فجر» که در شهر تهران برگزار گردید، جایزة اوّل را به خود اختصاص داده بود. در این فیلم، سرگذشت یک گروه از مردم قزاق که مجبور شدند به افغانستان مهاجرت کنند و بعد از 10 سال به قزاقستان برگردند، منعکس شده است. همچنین این فیلم، برندة جشنوارة «اوراسیا» گرديد. در جشنوارة فیلم در كشور ایتالیا نيز جایزة بهترین فیلم را گرفته بود.

 

در شهر آلماتی، کتابي در باره اسب ها به چاپ رسید.

در کتابخانة ملی قزاقستان، کتابي تحت عنوان «آرغیماق» ارائه شد. در این کتاب، می توان با فرهنگ و هنرِ پرورشِ اسب در زندگيِ مردم قزاق و نژادِ اسب های قزاقی آشنا شد.

لازم به ذکر است که در فرهنگِ قزاقی، اسب- جایگاهِ مهمي دارد و مردم قزاق براي این حيوان، احترام قایل هستند. همچنين، شیر و گوشتِ اسب به عنوان غذای ملّی قزاق ها به شمار می آید.

نویسندة کتاب، آقای «بغداد مختار اولی» می گوید: همة ما اسامی اسب های معروف قزاقی را می شناسيم، ولی تاریخ و نژادشان را نمی دانیم. در این راستا، تصمیم گرفتم کتابي در بارة اسب های قزاقی بنویسم تا جوانانِ قزاق و کشورهای خارجی با هنرِ پرورش اسب آشنا بشوند.

 

برپايي نمايشگاه قزاقستان از دیدگاه عکاسان خارجی

به مناسبت بیست و پنجمين سالگرد استقلال قزاقستان در دفتر سازمان بین المللی، نمایشگاه عکاسی، تحت عنوانِ «قزاقستان از دیدگاه عکاسان خارجی» برگزار گرديد. در این نمایشگاه، آثارِ عکاسانِ برجستة جهان به نمایش در آمد. از طریق این عکس ها می توان با مكان هاي دیدنی و فرهنگ و هنر مردم قزاق آشنا شد. روزنامه نگار آقای «شکر شاکای» می گوید: قزاقستان، طبیعتي بسیار زیبا دارد و مردم آمریکا آن را بسيار پسندیدند. اگر دولتِ قزاقستان، صنعتِ گردشگری را تقویت نمايد، برای آیندة کشور سودمند است.

 

روز استقلال قزاقستان در جمهوری چک برگزار شد.

در جمهوری چک، مراسم روز استقلال قزاقستان با حضور کارمندان دفتر رئیس جمهور و نمایندگان پارلمان جمهوری چک برگزار گردید. در این روزها  نمایشگاهِ لباس و غذاهای ملی قزاقی نيز ارائه شد.

آقای «فیلیپ وایتخ» نمایندة مجلس جمهوری چک گفت: امروزه روابط دوستی دو کشور قزاقستان و جمهوری چک گسترش می یابد. رئیس جمهور قزاقستان «نورسلطان نظربایف» برای برقراری صلح در جهان کارهاي زيادي انجام می دهد كه یکی از آن کارها تلاش برای ايجادِ صلح و آرامش در کشور سوریه است.

خانم «جمیله سيريک بایوا» هنرمند معروف قزاقستان نيز گفت: بسیار خوشحال هستم که به شهر پراگ آمدم و موسیقی قزاقی را در این کشور اجرا می کنم. این برای من افتخار بزرگي است.

 

در شهر آلماتی، نمایشگاه نقاشان جوان افتتاح شد.

در شهر آلماتي، پایتختِ جنوبیِ قزاقستان، نمایشگاهي تحتِ عنوانِ «زمان ما» افتتاح گردید. در این نمایشگاه که در چارچوب برنامة دولتی «نوسازی معنوی» برگزار می شود، بیش از 100 اثر نقاشی از 53  نقاش و مجسّمه ساز به نمایش در آمد. برگزار کنندگان می گویند که از طریق یک اثر نقاشی می توان یک دوره را دید. يك نقاش جوان قزاق می گوید: یک برنامة پنج ساله برای خودم گذاشتم. در این مدت، می خواهم پیشرفت کنم و هنر نقاشی را خوب یاد بگيرم تا بتوانم نمایشگاه شخصی خودم را برگزار کنم. برگزاری چنین برنامه هایي به تقویت و گسترش هنرِ قزاقی کمک می كند.

 

در شهر تاشکند، صد و بیستمین سالگرد «مختار آويزوف» برگزار شد.

به مناسبت صد و بیستمین سالگرد نویسندة برجستة قزاقی «مختار آويزوف» با همکاری آکادمی علوم ازبکستان و اتحادیة نویسندگان و مرکزِ فرهنگیِ قزاقستان در ازبکستان، نشست ادبی با حضور روشنفكران، شاعران و نویسندگانِ قزاق و ازبک برگزار گردید.

در این نشست، حاضران در بارة زندگی و آثار اين نویسندة برجسته گفتگو کردند. يكي از اين روشنفکران گفت: «مختار آويزوف از طریق رمانِ «راه آبای»، شاعر و اندیشمندِ بزرگ قزاقی را به ادبیاتِ جهان معرفی کرد».

لازم به ذکر است که «مختار آويزوف» در سال 1922 دانشجوی آزاد دانشگاه آسیای مرکزی در تاشکند بودند و دورة تحصیلات تکمیلی را در آنجا به اتمام رساند. وي در مطبوعاتِ ازبکستان، مقالاتي در بارة دوستی ميان کشورهای قزاقستان و ازبکستان می نوشت. همچنین در دانشگاه آسیای مرکزی کار مي کرد و شاعران قزاق را به مردم ازبک معرفی می نمود.

 

در شهر آلماتی، نمایشگاه هنري«حمزه قوقیم اف» نقاش برجسته قزاقستان برپا شد.

در شهر آلماتی، نمایشگاهِ نقاشی در محلِ آرشیو رياست جمهوري قزاقستان افتتاح شد. در این نمایشگاه، پُرتره هايي از شاعر و نویسندگانِ برجستة قزاقستان به نمایش در آمد. همچنين، آثار اين نقاشِ برجسته در کشورهای آمریکا، اتریش و آلمان نیز ارائه شده است.

«حمزه قیقیم اف» می گوید: در این نمایشگاه، کارهای جدیدي از من به نمايش درآمده است. از کارهای قبلی هم 4- 5 تابلو هست. وقتی يك نقاش، تصویري می کشد- تمام عالم درونیِ او باز شده و افکار او بیان می شود.

 

در استان جامبول قزاقستان، محل يك شهر قدیمی کشف شد.

در استان «جامبول» قزاقستان، باستان شناسان محلِ يك شهر قدیمی را کشف کردند. هنگام پژوهش در عمق سه متري خانه های قدیمی، بیش از 600 اثر تاریخی کشف شد. باستان شناسان می گویند که این شهر «بارکواپ» در مسير «جادة ابریشم» است و مربوط به قرون 11-12 میلادی است.

باستانشناس آقای «اسکندر تاربيک اف» گفت: در حال حاضر ما در یکی از خانه های قدیمی هستیم. از وسایل تاریخی که در اینجا کشف شده، می توان دريافت که این خانه، خانة یک خانوادة ثروتمند بوده است.

 

فیلم تولید قزاقستان در جشنواره بین المللی شرکت می کند.

در شهر بیشکک، پايتخت قرقيزستان- هفتمین جشنوارة بین المللی، تحت عنوانِ « قرقیزستان: مرکز فیلم های کوتاه » آغاز گردید. طبق برنامة این جشنواره، کارگردانانِ کشورهای اتحادیة کشورهای مستقل و جمهوري هاي حوزة بالتيك و نيز جمهوري گرجستان در این جشنوارة فیلم شرکت می کنند.

آقای «قانات توره بای» کارگردانِ قزاق می گوید: هدف از تولید فیلم های کوتاه، رساندن مطلب در مدت کوتاه است. یعنی انسان در این مدت می تواند اطلاعات لازم را فراهم بیاورد. این هم یک روش برای کارگردانِ فیلم است که بتواند افکار خودش را از طریق فیلم های کوتاه به مردم برساند.

 

در جمهوری آذربایجان، کتابي در باره آثار «آبای قونانبایف» چاپ شد.

 در جمهوری آذربایجان، کتابي در بارة فرهنگِ قزاقستان به چاپ رسید. در این کتاب در خصوصِ آثار «آبای قونانبایف» شاعر و متفکر قزاق مطالبي نوشته شده است. نویسندة این اثر با توجه به افكار و آثار آبای، مشترکات فرهنگی بین دو ملتِ قزاقستان و آذربایجان را مقایسه می کند. کتاب مورد نظر برای استفادة دانشجویان و پژوهشگرانِ ترک شناس نوشته شده است. چون در جمهوری آذربایجان، پژوهشگرانِ ترک شناس به آثارِ «آبای قونانبایف» علاقه دارند و آن را مطالعه می کنند.

پژوهشگر آذربایجاني خانم «پریخانم سلطانگیزی» می گوید: آثارِ آبای گوناگون است. برای مطالعة آثار آبای، زمانِ بیشتري لازم است. خوشبختانه، آثار اين متفکرِ برجسته، هنوز اهمیت خود را از دست نداده است. وی نه تنها شاعر قزاقستان است، بلكه شاعرِ آذربایجان نيز محسوب می شود. مردم آذربایجان آثار «آبای قونانبایف» را دوست دارند. در این کتاب، آثار نویسندگان آذربایجاني و آبای مقایسه شده است.

 

در سال 2018 در قزاقستان بیش از 40 فیلم تولید خواهد شد.

در جلسة وزارت فرهنگ و ورزش جمهوری قزاقستان، معاون وزیر فرهنگ خانم «رایمکولاوا» اعلام کردند که در سال جدید بیش از 40 فیلم در ژانر مختلف تولید خواهد شد. لازم به ذکر است که در قزاقستان هر سال بیش از 250 فیلم جدید تولید می شود و 35 شرکت فیلمسازی فعالیت می کند. همچنین 93 سینما و 247 سالنِ سینما مشغول به فعاليت هستند.

 

جشنواره رقص ملی اقوام مختلف قزاقستان در شهر «قیزیل اوردا» برگزار شد.

در شهر «قیزیل اوردا» جشنوارة رقصِ سنّتي و ملّي، تحت عنوان «رقص نور» برگزار گردید و در این جشنواره، گروه رقصِ اقوام مختلف قزاق شرکت نمودند. برگزار کنندگان می گویند که هدف از برگزاري این جشنواره هنري، تقویتِ روابط دوستی و تفاهم بین اقوام مختلف قزاقستان است.

رئیس سازمان «تفاهم جمعي» در قزاقستان، خانم «بيگزاد عبدالساتوا» می گوید: برگزاری چنین برنامه هایي به تقویتِ هنرِ همزيستي مسالمت آميز در كشور قزاقستان کمک می كند. قزاقستان یکی بزرگترین کشورهای دنیاست که بیش از 100 قومِ مختلف، کنار هم به آرامي زندگی می کنند. حکومتِ قزاقستان برای گسترش و حفظ هنر، ادبیات و فرهنگ ملی این اقوام تلاش می کند.

 

در شهر تالدیقورغان، نخستین نمایش «امدادگران فضایی» برگزار گردید.

 در شهر تالدیقورغان، برای کودکان ناتوان، نمایشِ تخیّلیِ «امدادگرانِ فضایی» اجرا شد. این نمایشِ تخیلی را که نخستین بار در قزاقستان برگزار می شود، کودکان ناتوانِ مدرسه های استان آلماتی تماشا کردند. در نمایش نامبرده، سرگذشت دو قهرمانِ  امدادگرِ فضایی منعکس می شود.

نمایش «امدادگران فضایی» به عنوان نمایش آموزشی نیز به شمار می آید. چون از طریق آن، اطلاعات کاملي در بارة اسامی سیاره هایي كه به دور خورشید مي چرخند و نيز اولین فضانوردان قزاقستان داده می شود و کودکان را به مسیر نیکی، شناختن و تشخیص دادن عوامل بدی از خوبی هدایت می کند.

کارگردان این نمایش، خانم «صندوق آیت پاسووا» می گوید: ورودی به این نمایش، بدون هزینه است و ما به عنوان برنامة خيریه آن را برگزار کردیم. از طریق این نمایش، جهان «آسمان» را به کودکان معرفی کردیم، چون کودکان ما اسامیِ قزاقیِ سیاره های آسمان را نمی دانند.

 

لوح منقش به تصویر نویسنده برجسته قزاقی نصب گرديد.

 

در شهر آلماتی، لوحِ منقّش به تصویر آقای «جاپار ایرالی اولی» نویسندة قزاق بر دیوارِ خانة او در خیابانِ «قورمان قاضی» نصب شده است.

در این مراسم، شاعران و نویسندگان و نيز تعدادي از  شاگردان اين نويسنده حضور داشتند.

آقای «جاپار ایرالی اولی» نویسندة برجستة ادبیات معاصرِ قزاقی به شمار می آید و مؤلفِ چندین داستان ادبی است.

نویسنده آقای «سافی اسماتایف» می گوید: آقای «ایرالی اولی» نویسندة بزرگ بعد از «مختار آويزوف» در ادبیات معاصر قزاقی به حساب می آید و بسیار خوشحال هستم که در تقدير از زحمات ايشان در شهر آلماتی، لوحي منقّش به تصویرِ اين نویسندة برجستة قزاق نصب گرديد.

 

در شهر ترکستان، نمایشگاه «تنگه، نشانه استقلال تاريخي» برگزار شد.

در شهرِ ترکستان، نمایشگاهي تحتِ عنوان«تنگه، نشانة استقلالِ تاريخي» برگزار شد. در این نمایشگاه، اسکناس ها و سکّه های قدیمی به نمایش در آمد كه یکی از آنها دینارِ طلاییِ «چنگیز خان» است که در شهرِ سمرقند درست شده است. این دینار، یکی از قدیمی ترین سکّه های جهان به شمار می آید و در جهان، فقط یک نمونه از آن وجود دارد.

همچنین در این نمایشگاهِ هنري، سکّه هایي که در زمان هاي گذشته در سرزمینِ قزاقستان درست شده است و نيز تاريخچه اي از پولِ جدیدِ جمهوری قزاقستان که در سال 1993 ميلادي رايج شد، ارائه گرديد. در تصويرِ روي اين اسكناس، نمايي از چهرة «حكيم ابونصر فارابي» فيلسوفِ بزرگ، ديده مي شود. 

بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک  بین کشورهای ازبکستان و قزاقستان.

امسال بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابطِ دیپلماتیک بین دو کشورِ همسایة ازبکستان و قزاقستان است. در این راستا، ارکستر آلات موسيقي ملی قزاقی موسوم به «قُرمان قاضی» به جمهوری ازبکستان سفر کردند و در شهر تاشکند برنامة کنسرت اجرا کردند. در این روز، دو هنرمند معروف قزاق، آقای «نورلان عبدالدّین» و «سنّت بایقواجین» و هنرمند ازبک، آقای «ژنگیزبای بیازاف» حضور داشتند. «ژنگیزبای بیازاف» گفت: گروه ارکستر آلات موسيقي ملیِ قزاقی از زمانِ قدیم در ازبکستان معروف است و برگزاری برنامة کنسرت با این گروه، برای من جاي افتخار دارد و پاینده باد دوستی ميانِ قزاقستان و ازبکستان!

 

 


١٣:١٦ - دوشنبه ٢ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٦٨٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 963421
Visitorsofday : 12
Visitorsofpage : 2418914
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 4.2031

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت