سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش مصوّري از برگزاريِ «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاهِ دخترانه ژمپو در آلماتيِ قزّاقستان

گزارش مصوّري از برگزاريِ «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاهِ دخترانه ژمپو در آلماتيِ قزّاقستان

در شهر آلماتي و در محلِّ دانشگاهِ دخترانة «ژمپو»، از سوی وابستگیِ فرهنگیِ ایران در قزّاقستان و «اتاق ایرانِ» این دانشگاه، «المپیاد زبان فارسی» برای دانشجویاني كه رشتة زبان فارسي را به عنوانِ زبانِ دوّمِ خارجي انتخاب كرده بودند، برگزار گردید. اين آزمون از پيِ امتحانِ اوّليّه در بهمن ماهِ سالِ جاري به عمل آمد و نهايتا 22 تن از دانشجويانِ كوشاي فارسي آموز كه نمره هاي بالاتري آورده بودند، در المپیادِ مذكور شرکت نمودند.

لازم به ذکر است که زبان فارسی در دانشگاه دخترانة ژمپو از سال 2007 میلادی به عنوان زبان دوّم خارجی تدریس می شود و بیش از 85 نفر فارسی آموز در این دانشگاه، زبان فارسی را به عنوان زبان دوّم فرا می گیرند.

مراسم افتتاحیة المپیاد، راس ساعت 10 با حضور آقای «سید جواد جلالی کیاسری» وابستة فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان، خانم «آلتيناي تیمبولووا » رئیس دانشکدة زبان و ادبیات قزاقی و زبان های خارجی، خانم «گلدانه سیّدعلی آوا» رئیس دانشکدة زبان های خارجی، آقای «امیر چناری» استاد اعزامی به دانشگاه الفارابی، خانم «روزا صاديق آوا» و خانم «عایشه موکاشیوا» استادان زبان فارسی و دانشجویان فارسی آموز در چهار سطح  آغاز گردید.

خانم «آلتینای تیمبولووا» نخست به حاضران خوشامد گفته و از وابستة فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان به خاطر همكاري هاي خوب و پشتيباني و حمایت از دانشجویان رشتة زبان فارسی این دانشگاه اظهار تشکر نمودند. ایشان افزودند: در دانشگاه دخترانة ژمپو، پنج زبان خارجی از جمله: زبان هاي انگلیسی، چینی، ترکی، کره ای و فارسی تدریس می شود كه بايد بگوييم نسبت به زبان های دیگر، جایگاه زبان فارسی در این دانشگاه بسیار مهم است، چون وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی برای گسترش زبان فارسی در قزاقستان اهمیت بیشتري می دهد و از فارسی آموزان ما حمایت جدّي به عمل مي آورد.

به عنوان مثال، با حمایت مالی وابستگي فرهنگي ايران، تاكنون چهار تن از دانشجویان فارسی آموز این دانشگاه در دورة دانش افزایی زبان فارسی که در شهر تهران برگزار گردید، شرکت نموده و از جاهای دیدنی ایران بازدید کردند.

در این دوره، دانشجویان توانستند زبان فارسی را بیشتر یاد بگیرند و تجربة کاری بهتري کسب نمايند. یاد گرفتن زبان خارجی، هنر بسیار ارزشمندي است که آدمي می تواند با یک فرهنگ دیگر آشنا بشود. ايشان در پایان سخنرانی شان براي دانشجویان آرزوی موفقیت کردند.

 

در ادامة مراسم، آقای جلالی از ریاست دانشگاه ژمپو برای اینکه فضای آموزش زبان فارسی را در این دانشگاه فراهم آوردند، سپاسگزاری كردند و از استادان زبان فارسی که چندین سال در این دانشگاه برای آموزش اين زبان شيرين، زحمت كشيده و می کشند، اظهار تشکّر نمودند.

ایشان افزودند: یاد گرفتن زبان فارسی برای مردم و نسل جوان قزاق بسیار مهم است. چون اطّلاعات بسیار زیادي راجع به تاریخ و گذشتة قوم قزّاق و ديگر اقوام آسياي مركزي در منابع قديمي فارسی نوشته شده است. همچنین مردم قزّاق و ایرانی ها از زمان هاي گذشته،  سنّت هاي مشترك و پیوندهای دوستی و آشنايي با يكديگر داشته اند. 

وي ادامه داد: دانشجویاني که زبان فارسی را فرا مي گيرند، هر كدام شان در آینده، یک پُلِ فرهنگي خواهند شد که این رابطه ها و پیوندها را با شايستگي ادامه دهند.

وابستة فرهنگي ايران در بخش پاياني سخنان شان گفتند: امروز «المپیاد زبان فارسی» برای دانشجویاني که زبان فارسی را به عنوان زبان دوّم یاد می گیرند، برگزار مي شود و متشکّل از چهار مرحله می باشد كه عبارت است از:  سئوالات تستی، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری و مهارت نوشتاري كه بسيار مهم است يعني(انشاء).

ما برای دوازده تن از دانشجویان گرامي که نمرة خوب و عالي کسب نمايند، جایزة ویژه در نظر گرفتیم. همچنين سه يا چهار فارسي آموز كوشا و موفّق را براي شركت در دورة دانش افزايي زبان فارسي كه تابستان هر سال از سوي «بنياد سعدي» در تهران برگزار مي شود، به ايران اعزام خواهيم كرد تا اين عزيزان از نزديك با فرهنگِ زيبا و ارزشمندِ ايراني كه براي قزّاق ها نيز جالب و جذّاب است، آشنا بشوند.

 

«المپیاد زبان فارسی» به مدت سه ساعت برگزار گردید و در پايان، استادان زبان فارسی، دوازده نفرِ برتر را انتخاب کردند. در مراسم اختتامیّه، به تمام شرکت کنندگان، «سپاسنامه» و به نفرات اوّل تا سوّمِ برگزيده در چهار سطحِ اوّل و دوّم و سوّم و چهارم (جمعا دوازده نفر)، پاكتي حاوي جایزة مادي، همراه با «لوح تقدیر» توسّطِ وابستة فرهنگی ایران و رياستِ محترم دانشكده اهداء شد.

همچنين، پاكتِ جايزه و لوحِ سپاسي با مضمونِ تقدير از زحماتِ «دو تن از آموزگاران پرتلاش زبان فارسي در دانشگاه دخترانة ژمپو» و استادِ محترمِ اعزامي- جناب آقاي دكتر چناري، در حضور رياستِ دانشكده و دانشجويانِ فارسي آموز، به نامبردگان- اعطاء گرديد كه ماية شادي و خرسنديِ استادانِ ارجمند گرديد.

همچنين، اين تورنمنتِ علمي و آموزشي در يكي از نشرياتِ قزّاقستان، انعكاسِ رسانه اي پيدا كرد.  

 

 

وابستگي فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان


٠٨:٣٨ - چهارشنبه ٩ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٩٩٣٧    /    تعداد نمایش : ٣٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 958614
Visitorsofday : 565
Visitorsofpage : 2408081
Onlinevisitors : 7
PageLoad : 6.7969

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت