جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشي مصوّر از برگزاريِ «هفته فیلمِ ایران» در شهرِ آلماتیِ قزّاقستان

گزارشي مصوّر از برگزاريِ «هفته فیلمِ ایران» در شهرِ آلماتیِ قزّاقستان

از سوي وابستگيِ فرهنگيِ ايران در آلماتيِ قزّاقستان، در سينماي مركزي شهرِ آلماتی (سينما آرمان)، «هفتة فیلم ایران» برگزار شد و در روز نخست، فيلمِ سينماييِ «گهواره براي مادر» با دوبلة روسي نشان داده شد. در روزهاي بعد نيز، شش فيلمِ سينماييِ ديگرِ ايراني، از جمله : «مریم مقدّس»، «یک وجب از آسمان»، «طعمِ شيرينِ خيال»، «كفشهايم كو»، «رُخِ ديوانه» و «مزارِ شريف»  به نمايش در آمد.

در مراسمِ افتتاحیة هفتة فیلم های ایرانی که در سینماي مذكور برپا شد، سرکنسولِ محترم ایران- جناب آقای «حمیدرضا ارشدی»، وابستة فرهنگی ایران در آلماتیِ قزّاقستان- آقای «سیّد جواد جلالی کیاسری»، استادان و دانشجويانِ دانشگاهِ الفارابي، کارمندان علمیِ انستیتوی شرقشناسی موسوم به سلیمانوف، ايرانشناسِ قزّاق آقای دکتر«بولات بيک باتیرخان»، معلّمانِ مجتمع آموزشيِ ثامن الائمّه (مدرسة ایرانیان آلماتی) و خانواده هاي شان، ایرانیان مقیم و دانشجویان رشتة زبان فارسی دانشگاه های آلماتی و شهروندان علاقمند به سينماي ايران حضور داشتند.

مراسمِ روز نخست با سخنرانیِ آقای «ارشدی» آغاز گردید. ایشان، مراسم افتتاحیة هفتة فیلم های ایرانی را به حاضران شادباش گفته و در بارة گسترشِ روابط دوستی بین دو کشورِ ایران و قزّاقستان صحبت کردند. وي در ادامة سخنان شان گفتند: برگزاری برنامه های فرهنگی، همچون «هفتة فیلم» برای آشنا نمودن مردمان با زندگی و فرهنگ يكديگر، کمک بسيار می کند. دو ملّتِ ايران و قزّاقستان از ديرباز، همسايه و آشناي هم بوده، پیوندهای دوستی و تاریخی داشته و همچنين فرهنگِ مشترکي دارند، بعد از كسب استقلال قزّاقستان، روابط حسنه بین اين دو كشورِ بزرگِ منطقه گسترش یافت كه خوشبختانه هنوز هم ادامه دارد.

سپس افزود: جاي اشاره دارد كه در جهانِ سینما و هنرِ هفتم، فیلم های ایرانی نقشِ روشن و آشكاري دارند که تاكنون چند بار جوايزي بین المللی (اُسکار) را به خود اختصاص داده اند. امیدوارم که از امروز تا آخرِ هفته از طریقِ تماشای فیلم های خانوادگي و تاثيرگذارِ ایرانی كه به زبان روسي نيز دوبله شده و كاملا قابل فهم هستند، با شيوة زندگی، فرهنگ و آداب و سُننِ جامعة ایرانی از نزدیک آشنا بشوید.

در ادامه، آقای «جلالی» نیز روزِ افتتاحیة هفتة فیلم های ایرانی را به همه تبریک گفته و در بارة نقش فیلم هاي معناگرا در هدايت و راهنماييِ جامعه صحبت کردند. ایشان افزودند: امروزه، مُستندهاي ديدني و فیلم هاي ارزشمند در واقع از جامعه آيينگي مي كند، به اين معنا كه همچون آینه، هنجارها و ناهنجاري ها و زيبايي ها و زشتي هاي يك جامعه را به خوبي بازتاب مي دهد.

آنگاه ادامه دادند: اين، هنرِ سينماست که با بهره گيري از تكنيك و خلاقيّت، زندگی و فرهنگ و آداب و رسوم و در يك كلمه، ارزش های روحي و معنویِ یک ملّت را منعکس می كند. خوشبختانه، تماشاگرانِ فهيمِ قزّاق با فیلم های ایرانی و رويكردِ معنوي و اخلاقيِ نهفته در آن آشنا هستند، چون هر سال در شهر آلماتی، هفتة فیلم های ایرانی برگزار می شود و اين پيام ها به مخاطبانش رسيده است.

وي در بخشِ پايانيِ سخنانش گفت: چنانچه، چندي پيش در شهر «تالدي قورغانِ» استانِ آلماتي، در كنارِ برگزاري «هفتة فرهنگي ايران» كه با استقبالِ شايسته اي روبرو گرديد، چند فيلم ايراني نيز با دوبلة روسي نشان داده بوديم كه بسيار خوشايندِ بينندگان- به ويژه، جوانان قرار گرفته بود. امروز هم با هماهنگيِ به عمل آمده با مديرِ محترم سينما، فیلمِ خوب «گهواره برای مادر» كه فيلمي آموزنده و اخلاقي ست، نشان داده می شود كه امیدواريم موردِ پسندِ شما و مقبولِ نگاهِ هنرمندانه تان قرار بگيرد.

پس از آن، حاضران به سالنِ سينما دعوت شدند و به مدّتِ يك ساعت، فیلمِ «گهواره برای مادر» را با كيفيّتي خوب و به زبانِ روسي تماشا کردند. گفتني ست، روزهاي بعد نيز، فيلم هاي يادشده در ابتداي گزارش، با همين كيفيّت به نمايش گذاشته شد.

 

وابستگي فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان

 

 

 


١٤:١٣ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٠٦٥    /    تعداد نمایش : ٧٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 1061509
Visitorsofday : 102
Visitorsofpage : 2605993
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 8.9531

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت