صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت

غذا های ملی قراق ها

اغذیه سنتی قزاقی در قدیم اغلب از گوشت گوسفند، اسب، گاو و شتر و از فرآورده های شیری تهیه شده بودند. اما در حال حاضر مواد غذایی که از آن خوراک درست می کنند تغییر یافته است قزاق ها در تاریخ چندین قرنی در خصوص تهیه  مواد گوشتی و لبنیات تجربه زیادی اندوختند ولی زندگی معاصر این ترکیبات را با خوراک ها یی از سبزیجات، میوه جات، ماهی، مرغ، محصولات دریایی و آردی تکمیل کرد در آشپزی سنتی قزاقی گوشت نقش مهمی داشت و اکنون نیز به عنوان بخش اصلی مانده است.

گوشت اساس اکثر خوراک ها  است فرآورده های گوشتی بهترین تزئین برای هر  "دستارخوان" (سفره) می باشد و از فراوانی غذا های گوشتی می توان وضعیت میزبان را تشخیص داد. آشپزی قزاقی از قدیم بطور ویژه ای متفاوت بود  ویژگی معاش و زندگی قزاق ها  در روش های تهیه خوراک اثر گذاشت در آشپزی سنتی قزاقی همیشه به آبپزی ترجیح داده شد این روش خوب امکان داد که گوشت نرم و خوشمزه درست شود. برای قزاق ها تهیه گوشت و نگهداری طولانی آن بسیار مهم بود. قزاق های قدیمی برای زمستان سرد و طولانی "سوغیم" (گوشت برای ذخیره) آماده می کردند این سنت امروزه هم سابقه دارد "سوغیم" قشر های مرفه شتر، اسب و گاو بود. "سوغیم" را کسانی با بضاعت متوسط از گاو و گوسفند،  تهیدستان اگر داشتند از گوسفند یا بز تهیه می کردند به یک بخش گوشت نمک می ریختند و آن را در جای سرد نگهداری می کردند یا نصف آن را دودی  می کردند و از بقیه قسمتها غذاهای لذیذ مانند "قازی"، "شوژوق" درست می کردند. "ژال"، "ژایا"، "قارتا" نیز از غذا های لذیذ ملی قزاق ها هستند. یک قسمت گوشت "سوغیم" را تا عید نورور نگهداری میکردند که آن را به عنوان عنصر اصلی به "نوروز کوژه" آش نوروز اضافه کنند.
اجدادمان از شیر و لبنیات به طور وسیع استفاده می کردند بیشتر به محصولات شیری ترش از جمله "ایریمشیک"، "سوزبه"،
  "قورت" (انواع پنیر)،  قیمق ترجیح می دادند چون نگهداری آن در شرایط معاش کوچ نشینی آسان بود از  نوشیدنی ها "قیمیز" شیر اسب ترش شده، "شوبات" شیر شتر و "آیران" ماست، "شالاپ دوغ،  "قاتق" مورد پسند عموم بودند و چای نیز جایگاه خاصی داشت.
 قزاق های قدیمی غذا را در ظروف چرمی، چوبی، سفالی نگهداری می کردند هر خانواده دیگ چدنی داشت.

"بِسبارماق" از زبان قزاقی "پنج انگشت" ترجمه می شود این غذا را از گوشت اسب، گاو و گوسفند آورند بعد آتش را آرام می کنند و کف شوربا را می گیرند. دیگ تا آماده شدن تقریبا سه ساعت جوش می خورد.
از
  یک یا دو تخم مرغ و آب با نمک خمیر "بِسمرمق" را  درست می کنند بعد از نیم ساعت خمیر را  به ضخامت یک یا یک و نیم میلی میلی متر پهن می کنند و به شکل چهار گوشه هفت و هشت سانتی متر می برند قبل از نیم ساعت از آماده شدن گوشت توی شوربا می توان سیب زمینی را جوشانید. گوشت آماده و سیب زمینی را توی ظرف می گذارند توی یک ظرف دیگر پیاز بریده شده به شکل گرد، نمک، فلفل، سبزی را با شوربای چرب می ریزند و خورش درست می کنند درش را می بندند تا آن دم بکشد. توی شوربای جوش خمیر را حدود پنج- شش دقیقه آب پز می کنند و بعد آن را در ظرف  تخت می گذارند رویش گوشت و روی گوشت خورش می ریزند. به حاشیه غذا می توان سیب زمینی اضافه کرد و غذای آماده را با سبزیجات آرایش می دهند.
 "باوورساق" (نان سنتی قزاق ها است که آن را به شکل گرد آمده می کنند در روغن سرخ می کنند) هم در میان مردم محبوبیت داشت و در حال حاضر هم دارد ترکیبات "باوُرساق" آرد، خمیرمایع، شیر، روغن، نمک و شکر می باشد.
"قازی"
غذای لذیذ سنتی قزاق ها است که از گوشت چربی دنده اسب درست می شود.
 روش تهیه "قازی": گوشت دنده اسب را به مدت 5 تا 7 ساعت برای ریختن خونش آویزان یا پهن می کنند، همزمان روده ها را هم خوب تمیز می کنند و آن را در آب شور 1-2 ساعت نگه می دارند بعد به گوشت نمک، فلفل سیاه می زنند، سیر ریز شده اضافه می کنند و باز برای جذب ادویه 2 الی3 ساعت نگه می دارند بعدا روده ها را با گوشت معطر پر می کنند و سر دو طرفش را می بندند. "قازی" آماده را می توان خشک یا دود ی کرد "قازی" هر چه بیشتر نگهداری می شود خوش مزه تر می گردد. در قدیم بعضی ها "قازی" را بعد از انجام همه مراحل که در بالا مطرح شد تا عید نوروز در آرد هم نگه  می داشتند.
"قازی" آماده را باید فقط آبپز کرد چون آن قابل سرخ کردن نیست و می بایست حدود 3 ساعت در آتش آرام در ظرف بزرگ آبپز شود. برای آن که از حرارت بالا ترکیده نشود موقع آب پز شدن
  باید چند قسمتش را سوراخ کرد.
"قارتا" - یک نوع غذای ملی قزاق ها است که به اندازه
  "قازی"  در میان مردم محبوبیت عمومی دارد.
روش تهیه "قارتا": قسمت بزرگ روده راست اسب را خوب می شو یند
  سپس بدقت پشت ورو می کنند تا چرب داخل روده بماند. باز می شورند، نمک می ریزند وآخر "قارتا" را با نخ می بندند. "قارتا" را در جای سرد 1تا2 روز نگه می دارند تا نمکش جذب شود برای این که "قارتا" نرم و خوب پخته شود باید آن را بیش از  2الی3 ساعت آبپز کرد.
 "قارتا" و "قازی" در یک ظرف با هم گذاشته می شوند

Copyright © 2009 I.C.R.O. All rights reserved. رايزني فرهنگي ج .ا.ا - قزاقستان