صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت

توصیه های مسافرتی

 ایمنی و امنیت 

1) به منظور حفاظت از مدارک مسافرتی، اموال و سایر اشیاء ارزشمند و رعایت اهم مسائل مربوط به ایمنی و امنیت خود، ضروری است قبل از انجام سفر به توصیه های مسافرتی که در این ارتباط تهیه گردیده است، توجه نمائید!

2) لازم است اتباع جمهوری اسلامی ایران در سفر های خارج از کشور، نکات ذیل را مد نظر قرار دهند:

ü    نشان ندادن پول در مجامع عمومی و مکان های پرجمعیت،

ü    اجتناب از رفت و آمد به تنهایی در شب و یا  در مکانهای خلوت یا مشکوک،

ü    خودداری از سوار شدن در اتومبیل های غیر از خودرو های نقلیه عمومی، 

ü    مراقبت از مدارک، پول  و اشیاء پر ارزش  و . . .

3) عموما در هنگام ورود به کشور مقصد، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف از جمله مترجم، راهنما و . . .  به شما مراجعه نموده و پیشنهاد مساعدت به شما را دارند؛ توصیه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به ایشان بازگو ننمائید.

4) با توجه به اینکه اتباع ایران در برخی از کشورها اقدام به سرمایه گذاری می نمایند. توصیه میشود جهت جلوگیری از ضرر و زیان و از بین رفتن حقوق خود قبل ازهر گونه اقدامی با نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مشورت نموده و امور تجاری خود را از طریق مراجع رسمی پیگیری نمائید.

5) با توجه به آگاهی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور از مقررات کشور متوقف فیه، در صورت بروز هرگونه مشکل تجاری با اتباع یا مقامات محلی می توانید از راهنمائی و مساعدت آن نمایندگی ها استفاده نمائید.

6) با توجه به افزایش کلاهبرداری از اتباع ایرانی در کشورهای مختلف و وجود خطرات مالی و حتی جانی ، به اتباع  ایران توصیه می گردد ضمن رعایت احتیاط و نکات ایمنی ، به افراد و گروههای ناشناس که به عناوین مختلف به شما مراجعه می کنند. اعتماد ننمائید

7) با توجه به افزایش کلاهبرداری های  اینترنتی  از طریق ارسال پست االکتریکی با استفاده از نام شرکتهای شناخته شده، به اتباع ایران توصیه میگردد از پاسخ گوئی به پست های الکتریکی جعلی  که شما را برنده جایزه کلانی  معرفی نموده و جهت دریافت جایزه از شما درخواست ارسال مبلغی جزئی برای حواله آن  یا حتی  برای مسافرت به کشور خاصی دعوت میکنند.، خودداری نمایید

 

گذرنامه

در رابطه با مدارک هویتی و به خصوص گذرنامه خود نکات ذیل را رعایت فرمائید:

1-    مدارک هویتی و مسافرتی خود مثل گذرنامه، شناسنامه و . . . را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید، چراکه در صورت وقوع هر گونه مشکل یا سوء استفاده از این مدارک توسط هر شخص دیگر، مسئولیت آن بر عهده شما خواهد بود.

2-    چنانچه گذرنامه خود را برای انجام سفر در اختیار شرکت مسافربری قرار داده اید حتما نسبت به اخذ رسید آن با درج زمان تحویل گذرنامه اقدام نمائید.

3-   تصاویر کاملی از گذرنامه که حاوی مشخصات دارنده، برچسب روادید و مهر خروج از کشور و ورود به کشور مقصد می باشد را تهیه و در جایی امن و جدا از اصل گذرنامه نگهداری نمائید تا در صورت مفقود شدن اصل گذرنامه، جهت ارائه به مقامات محلی کشور متوقف فیه و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد .

 

حقوق و تکالیف مسافر

 

حقوق مسافرین در دیگر کشورها:

ü  چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی‌دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید.

 

 

تکالیف مسافرین در دیگر کشورها:

1.   اتباع جمهوری اسلامی ایران باید توجه داشته باشند که در زمان حضور در یک کشور خارجی تحت حاکمیت قوانین کیفری و مدنی آن کشور خواهند بود، در نتیجه تبعات هرگونه عمل خلاف قانون در کشور متوقف فیه بر عهده فرد بوده و چه بسا از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز در داخل کشور موجب تعقیب فرد باشد.

2.  عموما در کشورها عکس برداری از مناطق دولتی، نظامی، امنیتی و در برخی از موارد اماکن مذهبی و فرهنگی، ممنوع بوده و منجر به بازدداشت و پرداخت جریمه خواهد گردید، بنابراین لازم است پیش از عکس برداری از اماکن قبلا با مسئولین امنیتی آن اماکن هماهنگی نموده و از آنها اجازه بگیرید.

 

الزامات ورود و اقامت در دیگر کشورها

 

1.   برای مسافرت به کشور های دیگر لازم است قبلا اطلاعات مکفی در رابطه با آن کشور را اخذ نمائید. یکی از موارد لازم برای مسافرت به کشورهای دیگر، داشتن روادید معتبر آن کشور می باشد. اخذ روادید برای سفر به کلیه کشورها لازم است به جز در مواردی که کشور مقصد مسافرت طی یک قرار داد رسمی با ایران لغو روادید کرده باشد. در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران تنها با ترکیه لغو روادید می باشد.

2.  توصیه می شود از ابتداء  روادید تحصیل شده مسافر متناسب فعالیت مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجوئی یا هر نوع دیگر) باشد که بعدا دچار مشکلات احتمالی اداری نگردد.

 

 

بهداشت

 

1.   با توجه به هزینه بالای درمان در خارج از کشور توصیه می گردد از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

2.  لازم است قبل از سفر به خارج از کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و Bواکسینه نمائید.

3.  با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.

4.  چنانچه دارار بیماری خاصی هستید قبل از مسافرت ضمن مشورت با پزشک خود، خلاصه پرونده مربوط به بیماری خود را به همراه داشته باشید.

5.  با توجه به اینکه مصرف برخی از داروها در بعضی از کشورها ممنوع می باشد، ضروری است در صورت مصرف داروهای خاص، گواهی پزشک را به همراه داشته باشید.

6.     جهت کسب اطلاعات بهداشتی و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در کشور مقصد مسافرت می توانید به سایت بهداشت جهانی: http://www.who.int/countries/en

  مراجعه نمائید.

Copyright © 2009 I.C.R.O. All rights reserved. رايزني فرهنگي ج .ا.ا - قزاقستان