سه شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٩ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش مصوّر از برگزاري «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاه الفارابی در شهر آلماتي قزاقستان

گزارش مصوّر از برگزاري «المپیاد زبان فارسی» در دانشگاه الفارابی در شهر آلماتي قزاقستان

از سوی وابستگی فرهنگی ایران در آلماتیِ قزاقستان و «اتاق ایرانِ» این دانشگاه، «المپیاد زبان فارسی» در محلِّ دانشکدة شرقشناسیِ دانشگاه «الفارابی» برای دانشجویانِ مقطعِ لیسانس و فوق لیسانسِ رشتة زبان و ادبیاتِ فارسی برگزار گردید. پس از برگزاري امتحان اوّليه، نهايتا دوازده دانشجوي فارسي آموز كه واجد نمره هاي بالاتر بوده اند، در چهار سطح - در المپيادِ مذكور شركت نمودند.  

در مراسم افتتاحیة اين تورنمنتِ علمي، آقای «سیّد جواد جلالی کیاسری» وابستة فرهنگی ایران در آلماتیِ قزاقستان، آقای «ایکتیار پالتوره » رئیس دانشکدة شرقشناسیِ دانشگاه الفارابی، آقای «رشید سیراژ اولی» رئیسِ کرسیِ زبان های خاورمیانه و آسیای جنوبی، آقای «امیر چناری» استاد اعزامی به دانشگاه الفارابی، خانم «آیمان بارانبایوا» استاد زبان فارسی و دانشجویانِ اين رشته حضور داشتند.

مراسم، نخست با سخنرانی آقای «ايكتيار پالتوره» رياست محترم دانشکدة شرقشناسیِ دانشگاه مذكور آغاز گردید. ایشان، خطاب به وابستة فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان، از همکاری و حمایت مادي و معنوي از  دانشجویان رشتة زبان فارسی این دانشگاه اظهار تشکّر نمودند و بر ادامة پشتيباني از فعالیّت های آموزشي جهت توسعة زبان فارسی در قزّاقستان تاکید كردند و افزودند: با پشتيبانیِ «وابستگی فرهنگی ايران»، هفت تن از دانشجویان رشتة زبان و ادبیات فارسی، موردِ حمایت «بنیاد سعدی» قرار گرفتند. همچنین در روزهای آینده با همکاریِ «وابستگی فرهنگی ایران»، به حضور سفير محترم ايران در قزاقستان، «هفتة زبان فارسی» در محلِّ این دانشکده برگزار خواهد شد.

در ادامة سخنرانی، آقای «پالتوره» به مشکلاتِ ترجمة فارسی به زبان قزاقی اشاره نموده و افزودند: بيشتر منابع مربوط به تاریخِ قزاقستان، در نسخه های خطّیِ جُغتايي و فارسی نوشته شده است. زبانِ جُغتايي، زبان مشترکِ اقوامِ ترک زبان بوده و تحت تاثیر زبان فارسی بوده است. در این راستا، این دو زبان را نمی توان از همدیگر جدا کرد، چون در زبان جُغتايي، کلمات و واژه هاي فارسی بسیار زیاد است، ولي متاسّفانه متخصّصاني که در این حوزه تحصيل نموده و کار می کنند، بسیار کم هستند. امیدوارم که فارغ التحصیلانِ رشتة زبان فارسی، در آینده پژوهشگران خوبي در این زمينه بشوند.

سپس، آقای جلالی از ریاست دانشكدة شرقشناسی و استادان زبان فارسی که در این دانشگاه مهم تلاش و فعاليت می کنند، تشکّر نمود و افزود: «المپیاد زبان فارسی»، تدبيري براي ارتقاي سطحِ دانش زباني و ديگر آگاهي هاي فرهنگي و آموزشيِ فارسي آموزان است و نهايتا به يادگيري بهتر اين زبان مي انجامد.

 ایشان به جایگاه و اهمّیت زبان فارسی در قزّاقستان اشاره كردند و از جمله گفتند: بسياري از منابع و متون تاريخ و ادب قزاقي يا در كتب قديميِ فارسي منعكس شده است و يا تحت تاثير نوشته ها و افكار بزرگان ادب فارسي بوده است. پس بسيار طبيعي ست كه فارسي آموزانِ قزاق براي فهمِ تاريخِ گذشتة ملت شان به فراگيريِ اين زبان بپردازند و به اين وسيله، روابط فرهنگي ميان دو کشورِ دوست و همسایه را با شايستگي ادامه دهند.

در ادامه، آقای دكتر چناری نیز از وابستة فرهنگی ایران تشکّر کردند که جهت برگزاری این المپیاد و حمايت هاي ديگر در خصوص تقويتِ زبان فارسي در دانشگاه هاي قزاقستان، همواره بي دريغ بوده و رسالت خود را در همين راستا تعريف نموده است.

آنگاه به دانشجویان، مراحل برگزاري المپیاد را توضیح دادند و گفتند: این المپیاد، متشکل از چهار بخش مجزّا می باشد، از جمله: سئوالات تستی، انشاء نویسی، توانِ گفتاری و مهارتِ شنیداری. در ادامه، دانشجویان به دو گروه تقسیم شدند. دانشجويان سال اوّل و دوّم، پاسخ به سئوالات تستی و انشاء نویسی را آغاز کردند و دانشجویان سال سوّم و فوق لیسانس در بخشِ مهارت هاي گفتاری و شنیداری شرکت کردند كه اين بخش ها به صورت شفاهی با حضور و داوري آقای جلالی برگزار گردید.

برگزاري «المپیاد زبان فارسی» به مدّتِ سه ساعت طول كشيد و سپس، آقای جلالی با همراهيِ استادان زبانِ فارسی، چهار دانشجوي برتر را انتخاب کردند.

در مراسمِ اختتامیة المپیاد، از سوی «وابستگی فرهنگی ایران» به چهار دانشجوی برگزيده که نمرة خوبي کسب کرده بودند، جایزة ویژه- همراه با لوحِ تقدیر اهداء شد. همچنین، جهتِ تقدير از تلاشِ استادان و ديگر دانشجويان، به هر كدام از آنها گواهينامة حضور در «المپياد» و به استادانِ زبان فارسی، پاكتي حاويِ جايزة مادي و «سپاسنامه» اهداء گرديد.

 

وابستگي فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان

                                                                                                       


١٦:٢٧ - چهارشنبه ١٦ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٧٠٠٥٨٦    /    تعداد نمایش : ٧١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 1057677
Visitorsofday : 791
Visitorsofpage : 2595851
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 9.9063

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت