سه شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٩ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشي پيرامونِ فصلنامه روسي زبانِ علمی و پژوهشيِ « ایران نامه »

گزارشي پيرامونِ فصلنامه روسي زبانِ علمی و پژوهشيِ « ایران نامه »

    فصلنامۀ روسي زبانِ علمی و پژوهشيِ « ایران نامه » در سال 2007 ميلادي با تلاش های ايران شناسِ برجسته، آقای دکتر «صفر عبدالله» در وزارت فرهنگ و اطلاعات قزاقستان ثبت گرديد و از آن سال تاکنون، پیوسته منتشر شده است. این نشريه، یک نشرية معتبرِ بین المللی بوده که در هیئت تحریریة آن، مشاوراني از ایران، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان و کشورهای دیگر، عضو هستند که همگیِ آنها از علما و اندیشمندان این کشورها به حساب مي آيند . همچنین، این نشريه به شهرهای دوشنبه، سن پطرزبورگ، مسکو، تاشکند، خجند، ماخاچ قلعه، ایروان، قازان و شهرهاي ديگر فرستاده مي شود و خوانندگاني دارد . هدف اصلیِ این فصلنامه، چاپ مقالات علمی و پژوهشی در زمینۀ فرهنگ و تمدن ایران، تاریخ و جغرافیا و زبان فارسي و آیین های ملیِ ایرانیان به زباني علمی است. 

     پس از فروپاشیِ شوروی سابق، وضعيت علم و فرهنگ در بعضی از جمهوري ها آشفته بود . براي همين، بسیاری از اقوام اين منطقه به جستجوی هویت خود پرداختند. در همين راستا، به موازات پژوهش های ارزشمند، متاسفانه وارونه نشان دادن تاریخ و دستیازي هاي نابجا به فرهنگ و تمدن ایران زمین، فزوني يافت. اين فصلنامه، تاکنون تلاش نمود به این حركت هاي نادرست، با درایت و با دلایل علمی پاسخ گوید و ضمنا به گوشه های تاریکِ تاریخ، پرتوافکنی کند و روشنی اندازد .

     یکی از مهم ترین رويكردهاي این مجله، ترجمۀ مطالب و محتويات از زبان فارسی به روسی است. تاكنون از اساتید بزرگ، همچون : عبدالحسین زرین کوب، سید حسین نصر، اسلامی ندوشن، فتح الله مجتبایی، امین ریاحی،  غلامحسین ابراهیمی دینانی، رضا داوری اردکانی، اصغر دادبه، غلامعلی حدادعادل، زنده یاد احمد تفضلی، ژاله آموزگار، فریدون جنیدی، شفیعی کدکنی و مرتضی مطهری و علي شريعتي و ده ها انديشمند دیگر، مطالبی به زبان روسی انتشار یافته است که با استقبال گرم صاحبنظران  روبرو شده است.

 

     انگيزة نخست این بود که از آغاز، این مجله به زبان روسی درآید تا بیش از چهارصد میلیون روس زبان، امکان دسترسی به  مضامين آن را داشته باشند و هم اکنون، جاي خوشحالي ست از اینکه این فصلنامه، یگانه نشریه ای ست که در جهانِ روس زبان از فرهنگ و تمدن درخشانِ ایرانی، نمایندگی می کند و دوستدارانی بسيار یافته است. امروزه از گوشه و کنار جهان - حتی غیر روس زبانان، که روسی می دانند و در زمینۀ ایرانشناسی فعالیت می کنند، در اروپا و آمریکا، از مراجعه به مقالات این فصلنامه، بي نیاز نيستند و این مراجعۀ علمی را با نامه های سپاس و احترام ابراز می دارند.

     در برخی کشورها که جای پای فرهنگِ ایراني هنوز پابرجا است، متاسفانه تلاش هایی می شود تا فرهنگ و تمدنِ ایراني را کمرنگ جلوه دهند، ولي اين « فصلنامه » تلاش می ورزد تا با اتکا به آراء و انديشه هاي متخصصان و دانشمندان، به این تلاش های نابجا و مذبوحانه پاسخ شايسته دهد.

بی تردید برای تداوم نشر این فصلنامه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، توسط وابستگیِ فرهنگیِ ج.ا.ایران در آلماتیِ قزاقستان، نقش اساسی داشته و تاکنون، با حمایت های مالی و پشتيبانی های معنوی، كمك ها و همیاري هاي بسيار به خرج داده است. امید که این درختِ دانش و فرهنگ، هیچگاه به خشکی نگراید و همچنان سرسبز و ثمربخش باقی بماند.

                                                                    

سيد جواد جلالي كياسري

وابسته فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان

اسفند ماه 1396


٠٧:٠١ - دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٧٠١٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٥٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 1057626
Visitorsofday : 736
Visitorsofpage : 2595796
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 9.0156

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت