جمعه ٠٩ خرداد ١٣٩٩ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشي مصوّر از برگزاریِ «المپیادِ زبانِ فارسی» در دانشگاهِ آبلایخانِ قزّاقستان

گزارشي مصوّر از برگزاریِ «المپیادِ زبانِ فارسی» در دانشگاهِ آبلایخانِ قزّاقستان

با انجامِ هماهنگی های قبلی و فراخوانِ فارسی آموزان، در دانشگاه زبان های خارجیِ قزّاقستان، موسوم به «آبلایخان»، المپیادِ سراسري زبان های خارجی از جمله، زبان فارسی در سطحِ جمهوري قزّاقستان برگزار گردید. در این مسابقة علمی و آموزشی، دوازده دانشجوی برترِ رشتة زبان و ادبیات فارسیِ دانشگاه هاي «آبلایخان» و «الفارابی» شرکت نمودند.

لازم به ذکر است که دانشگاه «آبلایخان» یکی از بزرگترین دانشگاه زبان های خارجی در كشورِ قزّاقستان به شمار می آید و دارای 5000 دانشجو است و 14 زبان خارجی در این دانشگاه تدریس می شود و هر سال در محل این دانشگاه با حمایت و همکاری وزارت علوم جمهوریِ قزّاقستان و دانشگاه آبلایخان، المپیاد سراسريِ زبان های خارجی برپا می شود كه در این المپیاد، تمام دانشگاه های قزّاقستان که رشتة زبان های خارجی در آن تدريس مي شود، شرکت می کنند. 

 

مراسمِ افتتاحیة المپیاد زبان های خارجی، راس ساعت 10 صبح با حضور معاون رئیس دانشگاه خانمِ «شاخان آوا» و نمایندة وزارت علومِ قزّاقستان، خانمِ «گُلزاد کابُن آوا»، رئیس دانشکدة زبان های خارجی، خانمِ «اسلام آیبارشا»، وابستة فرهنگی ایران در آلماتیِ قزاقستان، آقای «سیّدجوادجلالی کیاسری»،دانشجویان و استادان دانشگاه های قزّاقستان و نمایندگانِ سفارتخانه های چین، کره، ژاپن، فرانسه، آلمان، مصر و ترکیه برگزار گردید.

 

دانشجویاني که در «المپیاد زبان فارسی» شرکت کردند، در مرحلة اوّلِ المپیاد به پرسش های تستی پاسخ گفتند و در مرحلة دوّم به آزمونِ «آیین نگارش» و انشاء نویسی روی آوردند.

مرحلة سوّم، بعد از ظهر همان روز برگزار شد و متشکّل از بخش هاي مصاحبه و گفتگوی دو طرفه بود. این مرحله به صورتِ شفاهی با حضور استادانِ زبان فارسی برگزار شد كه در این مرحله، میزانِ فارسی دانی و مهارتِ صحبت کردنِ دانشجويان و اندازة دانش شان در بارة تاریخ، آداب و رسوم، فرهنگِ ايراني و تني چند از شاعرانِ برجسته ادبِ پارسي روشن گردید.

 

درتصحیحِ اوراقِ پرسش های اين مسابقة علمي، آقای دکتر صفرعبدالله و سرکار خانم «نورضیاء آتابيکوا» استادانِ زبان فارسیِ دانشگاهِ آبلایخان و خانمِ «غینی ژوماديلوا» از دانشگاه الفارابی اقدام نمودند كه نهايتا چهار تن از میانِ دوازده دانشجویي که بالاترین نمره را کسب کردند، انتخاب شدند و از سوی وابستگیِ فرهنگیِ ایران با هدیة ویژه ای همراه با لوحِ تقدیر، موردِ تجليل قرار گرفتند.

 

پس از اهداي جوايز و سپاسنامه ها، آقای جلالی- سخنرانیِ كوتاهي ايراد نمودند و طيِّ آن از برگزارکنندگانِ اين تورنمنتِ كشوري سپاسگزاری کردند. وي به ويژه، خانمِ «سليمه بوران بايوا» ریاستِ محترم دانشگاهِ آبلایخان را سپاس گفت كه فضاي شايسته اي براي آموزشِ زبان فارسي در اين دانشگاه فراهم آوردند. 

ایشان افزودند: همة زبانها عزيز و ارجمند هستند و هيچ زباني بر زبانِ ديگر برتري ندارد. زبان هاي زندة جهان، همچون گُل هاي يك گُلستان هستند كه هر كدام شان، رنگ و بوي خاصِّ خود را دارند و زبانِ فارسی هم در اين ميان، زباني شیرین و شيوا و در دلش، ادبیاتي زنده و سرشار از عشق و زيبايي نهفته است. هر کسی که زبانِ فارسی را یاد می گیرد، در واقع با فرهنگِ ايراني و ادبیاتِ ارزشمندِ فارسی آشنا می شود که مردم را به سوی مهرباني و ارزش هاي انساني راهنمايي می کند.

در پايان، آقای جلالی- زحماتِ چهار تن از استادانِ زبان فارسی: دکتر صفرعبدالله، دکتر امیر چناری، خانمِ غینی و خانمِ نورضیاء را ارج نهاد و هدية ويژه اي همراه با لوحِ تقدیر به آنها اعطاء نمود.


٠٧:١١ - دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٧٠١٣٦٤    /    تعداد نمایش : ٦٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 1057328
Visitorsofday : 40
Visitorsofpage : 2594706
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 9.4063

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت