جمعه ٠٩ خرداد ١٣٩٩ Home|فارسي|Русский
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشِ مصوّري از همايشِ علمي و ادبي، پيرامونِ مُشابهت هاي فكريِ «آباي » و « نيما»

گزارشِ مصوّري از همايشِ علمي و ادبي، پيرامونِ مُشابهت هاي فكريِ «آباي » و « نيما»

در محلِ آکادمی علوم قزاقستان، همايشِ علمي و ادبي در بارة دو شاعرِ آغازگرِ معاصر در ميان مردم ايران و قزاقستان، يعني: «آبای و نیما» با همكاري دانشکدة شرقشناسیِ دانشگاه الفارابی و وابستگیِ فرهنگیِ ایران در آلماتیِ قزاقستان و آکادمیِ علوم جمهوری قزاقستان برگزار گردید.

در این مراسم، رياستِ آکادمیِ علوم، خانم «کارلیگاش قایماقبایوا»، سرکنسول ایران- جناب آقای «ارشدی»، وابستة فرهنگی ایران- آقای «سیّد جواد جلالی کیاسری»، رئیس دانشکدة شرقشناسیِ دانشگاه الفارابی- آقای «ایکتیار پالتوره»، وابستة فرهنگي افغانستان- جناب «احمدالله وستوك»، دكتر «اسلام چمني» مؤلف و ايرانشناسِ قزّاق و استادان و دانشجویانِ دانشگاه های آلماتی حضور داشتند.

 

هدف از برگزاری این برنامه، آشنا نمودنِ دانشجویان با آثار دو متفكرِ پيشرو و نوگرا : «آبای» و «نیما» و دو شاعر برجستة ایران و قزاقستان بوده است.

مراسم افتتاحیة این مراسم با سخنرانیِ سرکنسول محترم ایران آغاز گردید. ایشان از برگزار کنندگان این برنامة علمي و ادبی اظهار تشکر نمودند و در بارة پیوندهای دوستی بین دو کشور همسایه و دوست سخنراني كردند.

 

در ادامة مراسم، آقای «سیّد جواد جلالی کیاسری» به حاضران در اين همايشِ ادبی، خوشامد گفته و پيرامونِ اين دو چهرة پيشتاز و آگاهي بخش به ايرادِ سخن پرداختند. ایشان افزودند: آبای و نیما دو ستارة درخشان و روشنگر در آسمانِ فرهنگ و آزادگي و دو اخگرِ فروزان در سپهرِ پيشگامي و پيشاهنگيِ دو ملّت بوده اند که عامّة مردم و نسلِ جوانِ پرشور را به شناخت و آگاهي و نهايتا به نیکی و ارزش هاي انسانی، راهنمايي و هدایت کرده اند. شگفت اينكه، آبای و نیما، اين دو پرچمدارِ پيشاهنگ، هيچگاه همدیگر را نديده بودند و با هم آشنا نبودند، ولي هدفِ واحدي را از چشم انداز و دريچه اي مشترك كه همان «ادبيات» بود، پي گرفتند و جرياني مترقّي را به وجود آوردند. جرياني كه به خودشناسي و آگاهيِ ملّت ها از فرهنگ و تاريخِ خويش معروف گرديد. آن دو آموزگارِ آگاه و نو انديش، بیدارگرِ افکار و انديشه هاي ملت هاي خودشان برای پیشرفت و شايستگي بودند و در مكتبِ آگاهي بخش شان، شاگردانِ بسياري را تربيت نمودند كه هر كدام شان در زمان خود، راهگشا و روشنگرِ نسلِ جوان بوده اند.

سپس، آقای «ايكتيار پالتوره» رئیس دانشکدة شرقشناسی از حمایت و همکاریِ وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان، براي برگزاری این نشست سپاسگزاری کردند. ایشان افزودند: زبان و ادب فارسی در ادبیات و زندگی مردم قزاق نقش بزرگی دارد، چون از زمان گذشته، نیاکان ما با همدیگر روابط دوستانه و مهرآميزي  داشتند. تحتِ تاثير این پیوندها بود كه زبان و ادبیات فارسی، بین مردم قزاق گسترش یافت و کلمات فارسی به زبان قزاقی وارد شد و بخشِ جدایی ناپذیرِ آن شد. اين هم براي ما قزاق ها بسيار ارزشمند است كه «آبای قونانبایف» شاعر برجستة قزاق كه امروز در اين همايش باشكوه، به انديشه هاي وي و همتاي ايراني اش، پرداخته مي شود، شاعران بزرگِ ایراني همچون: فردوسي و خيّام و سعدی و حافظ را از استادان روحاني و معنوی اش بر مي شمارد.

 

 

آنگاه، آقای پروفسور «اسلام چمنی» ایرانشناس و استاد ادبیات در دانشگاهِ «نور مبارک» در بارة جايگاهِ ادبيات فارسی و اديبانِ برجستة ايراني، همچون «نيمايوشيج» و تاثيراتِ جهاني آنان، به ويژه - تاثیراتش بر ادبیات قزاقی، صحبت کردند.

در بخش پايانيِ همايش، دانشجویانِ فارسي آموزِ دانشگاه های آبای، الفارابی و آبلايخان و دانشگاهِ دخترانة ژِمپو برای شعرخواندن دعوت شدند كه اين بخش، بسيار مورد استقبال قرار گرفت.

 

همچنين، دانشجویان رشتة زبان فارسی دانشگاه های آلماتی، اشعار معروفي از نیما و شاگردانِ برجسته اش، همچون: «مهدي اخوان ثالث» و «فروغ فرّخزاد» و «سهراب سپهري» خواندند كه از سوي استادان و حضّار مورد تشويق قرار گرفتند و از طرفِ وابستگیِ فرهنگی ایران، به بيست تن از آنان جایزه و به ديگرِ شعرخوانانِ فارسي آموز، «سپاسنامه» اهداء گرديد. گفتني ست، اين همايش از برنامة «فرهنگ و ادب» تلويزيونِ سراسريِ قزّاقستان و نيز در دو روزنامة قزّاقي زبان، بازتابِ رسانه اي يافت.

 


٠٨:١٦ - دوشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٣٢٨٧    /    تعداد نمایش : ٨٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت آیت الله خامنه ای

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

فرهنگستان هنر

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

سازمان ميراث فرهنگی کشور
vote
محتوای این سامانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
ضعیف

UsersStats
Visitorsofpage: 1057334
Visitorsofday : 48
Visitorsofpage : 2594714
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 7.4688

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت