صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت

 

كلمـه طيبـه


(گزيده اي از بيانات مقام معظم رهبري در خصوص اهميت و گسترش فرهنگ ، زبان وادبيات فارسي در جهان)

 

 

مقام معظم رهبري :

من به زبانِ خودم افتخار مى‏كنم؛
من به فرهنگِ خودم افتخار مى‏كنم؛
من به وطن، كشور و گذشته‏ ى خودم افتخار مى‏كنم.

 

زبان فارسي در طول حيات باشكوه خويش ، نمايانگر فرهنگ و تمدن ايراني-اسلامي بوده و همواره اين فرهنگ سترگ را به جهانيان انتقال داده است. اين زبان در طول قرون و اعصار، نه خود را بر ديگران تحميل نموده و نه در مقابل هجوم بيگانگان، كوتاه آمده و ميدان را به رقيب واگذار كرده است.

در روزگار كنوني نيز كه به بهانه جهاني شدن، همه فرهنگ ها و زبان ها تهديد به نابودي شده اند، وظيفه ما تلاش در جهت گسترش زبان فارسي و فرهنگ گرانسنگي است كه بر گرده آن حمل مي شود.

همانطور كه مقام معظم رهبري مي فرمايند:
«امروز ملت هاي دنيا سعي ميكنند موجودي هاي خود را در همه زمينه هاي علمي، معرفتي و فلسفي از طريق زبان هاي خود به ديگر ملت ها معرفي كنند، ملت ايران نيز زماني مي تواند به اين هدف نائل آيد كه زبان فارسي بتواند در دنيا جايگاه شايسته اي براي خود بيابد. گسترش جغرافيايي و رواج اين زبان در دنيا، متوقف بر اين است.»

مركز گسترش زبان فارسي ـ به عنوان متولي اين امر مهمـ با برنامه ريزي دقيق و اجراي هدفمند آنها، درصدد ايفاي نقش تعيين كننده خود مي باشد و به منظور تدوين نقشه راه پنج ساله، در تلاش براي جمع آوري اسناد فرادستي است كه درصدر آن، نقطه نظرات مقام معظم رهبري است.
اين مجموعه كه در بين سخنان ايشان از سال 1369 تا شش ماهه اول سال 1390 جستجو شده، مرامنامهاي است كه ما را در ادامه راهمان ياري خواهد رساند.
اين جستجو براساس لوح فشرده "حديث ولايت" كاري از مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي؛ سايت دفتر مقام معظم رهبري وكتاب "رهنمون" مجموعه بيانات مقام معظم رهبري در باره اصول و مباني فعاليتها در حوزه بينالملل از انتشارات بينالمللي الهدي، انجام شده است.
بخش اول اين مجموعه، جملات كليدي ايشان است كه دسته بندي شده و مبناي فعاليت هاي اين مركز قرار خواهد گرفت و بخش دوم، سخنان معظم له است كه حاوي اين جملات مي باشد.

 

سيد محمدرضا دربندي

رئيس مركز گسترش زبان وادبيات فارسي

 

دریافت فایل کامل مقاله

Copyright © 2009 I.C.R.O. All rights reserved. رايزني فرهنگي ج .ا.ا - قزاقستان